Schwab Richárd: Életmódot váltani közösségben és fokozatosan érdemes

Az idei Forbes Tech Summit nyitószekciójában Schwab Richárd belgyógyász, gasztroenterológus, a Mind Klinika társalapítója Galambos Márton főszerkesztővel beszélgetett a baktériumok szerepéről – például – a vastagbélrák kialakulásában és az elhízásban.

BZSAA: Böjt, zöldség, sport, alvás, alkohol (nem)

A betűszó nehezen kiejthető, de minden benne van. Ha erre az öt dologra figyel az ember, akkor kikövezett útja van az egészséges és hosszú élethez. A probléma csak annyi, hogy ezek nem egyszerű dolgok.

Böjtölni sok lemondással jár.

Zöldségeket drágább és körülményesebb enni, mint bármi mást,

Sportolni nehéz, főleg egyedül.

A minőségi alvás a legtöbbeknek álom.

Az alkoholról és a dohányzásról leszokni szintén nehéz.

Életmódot váltani nehéz? NEM!

Schwabnak az életmódváltásra van kidolgozott módszere és terve: a közösség. A belgyógyász a céges előadásainak részeként egy egyéves életmódváltó csomag is mellékel az ajánlathoz, amihez csatlakozva kevésbé lesz problémás az átmenet.

Az egyéves programot közösen csinálják végig a vállalkozó szellemű kollégák. Ez a gyakorlatban öt-tíz fős csapatokat jelent, csapatonként egy mentorral, a mentorokat egy koordinátor vezeti.

Így nem atomizáltan, az okosórát nézve változik az ember, hanem egy közösség részeként, ami nagy erőt ad.

Schwab Richárd gaszroenterológus Galambos Mártonnal, a Forbes főszerkesztőjével a Forbes Tech Summiton. Fotó: Fekete Csaba.

A program másik központi eleme a fokozatosság. Az egészséges élethez a legtöbbünknek nem orvosi segítségre van szüksége, hanem pár jól irányzott tanácsra, hogy hogyan lehet fokozatosan bevezetni az új életmódhoz kapcsolódó szokásokat. Ez a fokozatosság Schwab szerint azért is fontos, mert az új életmódhoz a baktériumoknak is alkalmazkodnia kell.

Márpedig a friss kutatások kimutatták, hogy számos megbetegedés mögött baktériumok, adott esetben egyszerre két baktérium megléte az egyik feltétel (például a vastagbélrák esetében), de az elhízásos esetek egy jó része mögött is kimutathatóak baktériumok. Schwab az egyik szószólója itthon a mikrobiomokról szóló kutatásoknak, ezek a jórészt a béltraktusban található mikroorganizmusok, fontos, hogy ennek sokszínűségét fenntartsuk, máskülönben gyulladásos és egyéb megbetegedésekhez vezet (a modern, nyugati életforma ennek nem igazán kedvez).

A tudomány már jó tíz éve foglalkozik ezzel, a szélesebb nyilvánosságban egy-két éve lett kiemelt téma. A belek egészségét meg kell tartani, ha ez a természetes védőréteg meggyengül, az sok probléma forrása lehet. Éppen ezért a megelőzést nem lehet elég korán kezdeni, és ehhez minden tudásunk rendelkezésre is áll, a mindennapi orvosi gyakorlatban ez még sincs jelen. A fent már említett céges programjuk erre is egy válasz. Schwab szerint gond az is, hogy a vastagbélrákot túlélőket sem követik le, nem segítenek nekik az újabb kockázatok leszorításában, pedig ezzel alaposan le lehetne szorítani annak az esélyét, hogy a betegség újra kialakuljon. Ez nemcsak Magyarországon nem megoldott, a világ sok országában nem figyelnek erre. Ez már csak azért is szomorú, mert közben számos rákos megbetegedést már a huszonéveseknél is nagy számban mutatnak ki, miközben az 50-es korosztályt szokták szűrésekre küldeni.

A tudományos konszenzus szerint a bél gyengeségében nincs sok örökletes tényező, a legtöbb problémát környezeti hatások okozzák:

stressz,

alvászavar,

dohányzás,

különböző baktériumok,

és az alkohol.

Hogy kinek miből mekkora a tűréshatára, egyénenként eltérő, ahogy a belek áteresztő képessége is mérhető, és ezek alapján számos következtetés egyszerűen levonható az életmódunkra.

A két tévhit

Schwab doktor szerint két dolgot gyakran félreért a publikum a dohányzással és az alkoholfogyasztással kapcsolatban.

Az egyik, hogy kis mennyiségű alkohol nem árt. Vannak, akiknek a belei kibírják egy ideig az alkohol jelentette terhelést, de ez egyáltalán nem általános. A WHO szerint például nincs az alkoholnak biztonságos minimum dózisa, egyénfüggő, hogy mennyi ital mennyire ártalmas.

A másik tévhit, hogy különböző alternatív dohánytermékek nem rákkeltők. A szakértő szerint a kátránymentes nikotintermékek hamis illúziót adnak: ugyanúgy gyengítik a beleket, hiszen maga a nikotin a probléma forrása.

Miért tartod ennyire fontosnak, hogy ezekről a problémákról beszélgessünk? – kérdezte a beszélgetés lezárásaként az esemény házigazdája. A doktor nem habozott:

Különben találkozni fogunk.

Ezt senkinek nem kívánhatjuk.

The post Schwab Richárd: Életmódot váltani közösségben és fokozatosan érdemes appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed