Semmi nem lett a miniszter barátjának varrodájából, hiába a százmilliók

Teltek az évek, de úgy tűnt, a beruházás nem valósult meg ott, és Törökszentmiklóson sem, ahova közben a cég áthelyezte a projektet.

Mi történt? Varga Mihály volt pénzügyminiszter négy éve döntött arról, hogy a tiszteletbeli kazah konzul Horváth László cége, az L.A.C. Holding Zrt. több száz milliós támogatást kapjon varroda létrehozására Kisújszálláson. Teltek az évek, de úgy tűnt, a beruházás nem valósult meg ott, és Törökszentmiklóson sem, ahova közben a cég áthelyezte a projektet. Az ügyről most az Átlátszó írt részletesen. A társaság nem kívánt nyilatkozni az ügyben, de a Nemzetgazdasági Minisztérium végül Hadházy Ákos kérdésére elárulta: az L.A.C. Holding nem kívánja megvalósítani a beruházást, és visszautalta a pénzt.

Középen Horváth László tiszteletbeli magyar konzul tavaly szeptemberi, astanai látogatásán. Fotó: L.A.C.

Kontextus. A K-Monitor korrupcióellenes szervezet 2023 tavaszán hozta nyilvánosságra a megismert adatokat. A kiperelt szerződés alapján az L.A.C. Holding Zrt. 781 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatást kapott a „varrodai termékek gyártása” elnevezésű projekthez. A beruházás összértéke 1,6 milliárd forint volt, tehát a felét közpénzből tervezte fizetni a cég, míg a többit banki hitelből és 171 milliós önerőből állta volna. A pénzből egy új létesítményt építettek volna Kisújszálláson, amely „teljes mértékben alkalmas lesz az egészségügyben használatos védőruházatok, általános ruházatok és egyéb textíliák gyártására.” Az L.A.C. Holding vállalta, hogy cserébe 85 új munkahelyet létesít. Tavaly ugyanakkor végleg lemondtak a beruházásról.

Miért fontos ez? Hadházy szerint az ügy még akkor is több sebből vérzik, ha valóban visszafizették a támogatást. Az L.A.C. sokaknak onnan lehet ismerős, hogy 2016-ban megbízást kaptak a Varga Mihály vezette Nemzetgazdasági Minisztériumtól: 190 millió forintért tervezhették meg a 2017. évi Asztanai Szak-világkiállításon való magyar megjelenést. De Horváth egy másik érdekeltsége, a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. (TM Zrt.) neve is hasonló környezetben bukkant fel: a földművelésügyi minisztérium háttérintézményei 2014-ben és 2025-ben több tanulmányt is rendeltek tőlük összesen 40 millió forintért. 2016-ban kiderült, hogy az egyik, kazah juhtenyésztéssel foglalkozó tanulmány nagy részét plagizálták. A TM Zrt. „feldolgozóipari komplexum” megvalósítására 2,4 milliárd forintos támogatást kapott a központi költségvetésből. 2021-ben pedig 1,7 milliárd forint uniós/állami támogatást nyert fejlesztésre. Horváth a cégein túl arról is híres, hogy 2014-ben, amikor az 50. születésnapját ünnepelte, nemcsak hatalmas partit szerveztek a tiszteletére a Várban, a Nemzeti Galériában, de a bulihoz tűzijátékot is fellőttek, méghozzá a Dunáról.

The post Semmi nem lett a miniszter barátjának varrodájából, hiába a százmilliók appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed