E célokat 2030-ig kellett volna elérnünk, azonban egy új, nemzetközi kutatás arra mutatott rá, hogy egyetlen ország se fogja teljesíteni a vállalásokat. A kutatás persze nem pusztán e megállapítás miatt született, hanem igyekezett feltárni az okokat is, amelyek elvezettek ehhez.
Azok a célok nem fognak teljesülni, amelyekben az éghajlatváltozás elleni fellépést, a nemek egyenlőségét, a megfizethető tiszta energiát, valamint a szegénység felszámolását kellett volna elérni. Az okok közt az éveket lekötő pandémia, a fegyveres konfliktusok, illetve maga az éghajlatváltozás is szerepel.
Úgy tűnik, az egyes országcsoportok más és más célok terén jutottak sikeresebben előre attól függően, hogy milyen földrajzi, kulturális, gazdasági vagy társadalmi környezethez tartoznak. A kutatók most gépi tanulás segítségével elemezték az elmúlt 2 évtizedben történt változásokat.
Ehhez 107 ország esetében vették figyelembe azt a 231, az ENSZ által megfogalmazott jelzőértéket, amelyek a fenntartható fejlődés irányába tett lépéseket jellemzik. Emellett mindezen országok esetében beszámították a nemzeti jövedelmet is.
Egyes tényezők együtt járnak, közösen hatnak, így például a felelős fogyasztás és termelés az éghajlati célokkal tartozik össze, azonban negatív a kapcsolata a 15 további céllal. Magyarul ez azt is jelenti – és ez sokak számára nem jelent újdonságot –, hogy a jelenlegi gazdasági rendszer az éghajlati célok elérését hátráltatja. A szegénység elleni küzdelem pedig az a cél, amely a legtöbb más céllal párhuzamba állítható.
A legszegényebb országok Afrikában és Ázsiában nem sokat léptek előre például a szegénység felszámolása, a nemek egyenlősége, a megfelelő egészségügy és az emberek jólléte terén, azonban jól állnak a felelős fogyasztás / termelés és az éghajlat terén. Fontos felismerés, hogy nem lehet minden egyes országban ugyanúgy haladni a célok felé, minden egyes régiónak, gazdasági szintnek megvannak a saját legfontosabb lépései.
A kutatók az efféle eredmények alapján azt javasolják, hogy új módszert, megközelítést kellene alkalmazni ahhoz, hogy minél többet teljesíthessünk a 17 célkitűzésből. Ennek a célkitűzések közti komplex kapcsolatokon, valamint a regionális-gazdasági különbségeken kellene alapulnia. Sajnos a jelenlegi termelési és fogyasztási szokásaink egyáltalán nem a fenntarthatóság útján haladnak és nincsenek összhangban a klímaváltozás elleni küzdelemmel sem, ahogy a többi, tíz éve megfogalmazott céllal sem. Ha szeretnénk, hogy a jövőnk élhető maradjon, esetleg jobb is legyen kissé, akkor azonnal kell cselekednünk e téren is.
The post Senki sem érheti el a fenntartható fejlődési célokat first appeared on National Geographic.

