Egy új tanulmány alapján a Durham Egyetem és az al-Kadiszíjai Egyetem régészei azonosították a történelmi kádiszíjai csata helyszínét – írja az Arkeonews. A lelőhely, amelyet források, modern adatok és a titkosítás alól feloldott amerikai kémműholdképek segítségével fedeztek fel, a mai Irak területén fekszik.
Az érintett, hidegháborús felvételek az 1970-es évek végéről származnak, és napjainkban már hozzáférhetőek. Az adatokat mai fotókkal és történelmi szövegekkel vetették össze.
A térségben 636-ban egy, az iszlám Arab-félszigeten kívüli elterjedése szempontjából kulcsfontosságú összecsapás zajlott, amely a muszlim arabok elsöprő győzelmével végződött. A Szászánida Birodalom vereségével megnyílt az út az iszlám Perzsiába és azon túl történő elterjedése előtt.
Dr. William Deadman, a csapat tagja távérzékelési módszerekkel vizsgált egy zarándokutat a térségben, amikor felfedezte a lelőhelyet. A későbbi összehasonlítások alapján a szakértők úgy vélik, megtalálták a csatateret Kúfától mintegy 30 kilométerre délre. Az ütközet pontos helyét igen precízen, nagyjából 1 kilométeres pontossággal sikerült meghatározni.
A kutatók egy közel 10 kilométer hosszú kettős falat fedeztek fel a környéken, amely egy sivatagi katonai komplexumot és egy, az ártérnél lévő nagy települést kötött össze. A jellegzetességek összhangban vannak a források adataival, a felszíni vizsgálatok során pedig további bizonyítékok kerültek elő.
The post Sorsfordító csata helyszínére bukkantak first appeared on 24.hu.