Számos új Kuiper-övi objektumra bukkantak

A New Horizons űrszonda és a 8,2 méteres Subaru óriásteleszkóp közös munkájának gyümölcse az a kutatási eredmény, amelyről hamarosan a Planetary Science Journal folyóiratban olvashatnak az érdeklődők (addig preprintként elérhető a tanulmány). A szakemberek a Subaru teleszkóp éveken át végzett megfigyeléseiből vonták le korábban azt a következtetést, hogy létezhet egy égitest-csoport a Kuiper-övben, amelyet nem ismerünk még. A New Horizons űrszonda Naprendszerünknek pont abban a régiójában jár, így kézenfekvő volt a bevonása a kutatásba.

A földfelszínről csak kis szögben látunk rá a Kuiper-öv objektumokra, vagyis ezeket itthonról igen nehéz részleteiben megfigyelni. Egy űrszonda azonban a mienktől eltérő nézőpontja révén alaposabb megfigyeléseket végezhet, így sokszínűbbé teheti az információinkat.

A különbséget úgy képzeljük el, mint egy csak sziluettjeiben látott tárgy, és a tárgy alakja és színei együttes látványa közöttit. A New Horizons egyetlen gyenge pontja, hogy önmagában nem elég ahhoz, hogy felfedezzen valamilyen objektumot, így az óriásteleszkóp és az űreszköz közös munkája kölcsönös előnyökkel járt.

A Kuiper-öv objektumok eloszlása az új megfigyelések alapján
Forrás: Wesley Fraser

A Subaru által látott égitestek jó része a 30-55 csillagászati egység (CsE, Nap-Föld távolság) közti régióban található, majd egy szünet következett, és egy újabb, kisebb csoport is volt, 55-70 CsE távolságban. Ez utóbbiakat eddig nem ismertük, így a kutatók szerint valószínűsíthető, hogy egy új Kuiper-öv csoportra sikerült így rábukkanni.

„Ha ez beigazolódik, akkor kulcsfontosságú felfedezésről beszélhetünk” – mondta Dr. Josida Fumi, a kutatócsoport tagja. „A Naprendszer születéséhez vezető protoplanetáris köd a korábban véltnél jóval nagyobb lehetett, ez pedig kihatással lehet a bolygókeletkezést érintő vizsgálatainkra is.” Elképzelhető lehetőség még az is, hogy ezek az objektumok a Neptunusszal rezonanciában keringenek, vagyis a keringési idejük a Neptunuszénak egész számú, pontos többszöröse.

A Naprendszerünk Kuiper-övét exobolygórendszerekkel összehasonlítva úgy tűnhet, hogy saját otthonunk igencsak szűkös hely. Azonban a mostani felfedezés arra utal, hogy egyszerűen csak az egysíkú nézőpontunk miatt látjuk kicsinek. Ha a felfedezést megerősítik további megfigyelésekkel, az azt is jelenti, hogy nem is olyan sokban különbözik a Naprendszer más bolygórendszerektől.

A kutatások folytatódnak, a Subaru teleszkópja által a jövőben felfedezendő objektumokra reményeik szerint a New Horizons is rápillanthat majd.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Számos új Kuiper-övi objektumra bukkantak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed