A hazánkban előforduló legnagyobb gébicsfaj példányai tűntek fel az Alföldön. Amint a Körös-Maros Nemzeti Park írja, a nagy őrgébics Magyarországra jellemzően télen érkezik Ázsiából és Európa más részeiről, de az északkeleti országrészben kis számban fészkel is.
A nemzeti park tájain az első példányok október közepén jelentek meg, azóta a számuk növekedett, de még így sem találkozhatunk velük túl gyakran. Jellemzően magányosan figyelhetjük meg őket.
A nagy őrgébics (Lanius excubitor) körülbelül akkora, mint egy rigó. Alapszíne szürkésfehér, szárnya és farka fekete. Méretéhez képest nagy a feje, amelyen egy fekete szemsáv kölcsönöz szigorú tekintetet számára. Külsejét a ragadozó madarakéhoz hasonló kampós, erős csőr teszi teljessé.
Rendszertanilag énekesmadár, azonban életmódja a ragadozó madarakéhoz hasonló. Tipikus vártamadár, azaz zsákmányát különböző magaslatokról kémleli, például telefon- és villanyoszlopokról, vezetékekről, bokrok, fák és egyéb száraz növények csúcsáról, de gyakran vércse módjára szitál. Költési időben sok nagytestű rovart is fogyaszt, de télen ezek hiányában főként apró rágcsálók, alkalmanként kisebb énekesmadarak szerepelnek az étlapján.
Az elejtett állatokat a többi gébicsfajhoz hasonlóan gyakran tövisekre, tüskés ágakra szúrja fel.
A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint nem fenyegetett, ám állománya csökkenő tendenciát mutat. Leginkább élőhelyeinek eltűnése jelent rá veszélyt, az erdők ritkulásával ugyanis egyre kevesebb fészkelőhely és táplálék áll rendelkezésére. Magyarországon védettséget élvez, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
The post Szárnyas ragadozók érkeztek hozzánk téli vendégségbe first appeared on National Geographic.