Száz évvel eltűnésük után tértek vissza a viharfecskék

Egy több mint száz éve eltűnt madárfaj tért vissza 2024-ben Francia Polinézia egyik szigetére. Az óriási siker az Island Conservation, valamint számos másik természetvédelmi szervezet közös, vadvilág-helyreállító munkájának eredménye.

A kizárólag a Csendes-óceán szigetvilágában őshonos polinéziai viharfecskék (Nesofregetta fuliginosa) a nagy számban elszaporodó, idegenhonos patkányok miatt tűntek el Kamakáról. Mivel ezek a madarak nem fák tetején, hanem a talajon fészkelnek, tojásaik és röpképtelen fiókáik könnyű prédának számítottak a rágcsálók számára.

A faj más szigeteken ugyan fennmaradt, de a nyugati országokból behurcolt patkányok, macskák, illetve a vadászat mindenhol megritkította példányszámát. A Természetvédelmi Világszervezet Vörös Listája ezért veszélyeztetett kategóriába sorolja, mindössze 250-1000 egyed maradt a vadonban.

A kamakai állomány helyreállítása éppen ezért az egész faj fennmaradásának szempontjából fontos lépésnek számít.

A természetvédelmi egyesületek aktivistái hosszú évek óta dolgoznak ezen a projekten, amelynek részeként 2022-ben sikeresen eltávolították a patkányokat a szigetről. Ezután elkezdték visszacsalogatni a tengeri madarakat, amihez két napenergiával működő hangrendszert használtak. A hangszórókból viharfecskék hangját játszották le 2024 márciusától, éppen a párzási időszak kezdete előtt.

Az első madarak már április és május folyamán feltűntek, júniusra pedig látszólag meg is telepedtek a szigeten. Ezzel hatra nőtt a Kamakán bizonyíthatóan szaporodó tengerimadár-fajok száma, de ez a szám hamarosan még nagyobb lehet, hiszen a jelek arra mutatnak, hogy tahiti viharmadarak is fészkelhetnek ott.

The post Száz évvel eltűnésük után tértek vissza a viharfecskék first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed