Látszólag a semmiből tűnt fel egy sziget a Kaszpi-tengeren – számolt be róla a NASA Föld Obszervatórium. A jelenség hátterében egy víz alatti sárvulkán áll, amely még 2023 elején tört ki.
A Kumani Bank sárvulkán mintegy 25 kilométerre található Azerbajdzsán partjaitól. Erőteljes kitörései a múltban már több alkalommal is formáltak ideiglenes szárazföldeket, az első ilyen ismert eset 1861 májusában történt. Akkor egy 87 méter átmérőjű sziget keletkezett, amely 3,5 méterre emelkedett ki a vízből. A kis földdarab nem volt hosszúéletű, 1982 elején el is tűnt.
A mostani sziget ettől elmarad, ám még így is méretesnek mondható 400 méteres átmérőjével. Ez a szárazföld a NASA műholdképei alapján valamikor 2023. január 30. és február 4. között emelkedett ki a vízből, 2024 végére pedig jelentős része eltűnt.
NASA Föld Obszervatórium
Mark Tingay geológus szerint a sárvulkánok furcsa képződmények, amelyeket csak kevesen vizsgálnak, ezért sok még a kérdőjel velük kapcsolatban. Némelyikük csupán pár méteres, míg mások a több kilométeres átmérőt is elérhetik. Jellemzően olyan helyeken alakulnak ki, ahol nagy a tektonikai aktivitás. Egyik legnagyobb ismert lelőhelyük Azerbajdzsán, ott 300-nál is többet fedeztek fel eddig a szárazföldön és a tenger alatt egyaránt.
A sárvulkánok kifejezetten veszélyesek is lehetnek, ugyanis óriási mennyiségű anyagot képesek kilövellni magukból. Sokuk gyúlékony gázokat, például metánt is kibocsátanak, amelyek egy kitörés közben lángra is kaphatnak. Azt nem tudni, hogy 2023-ban történt-e ilyesmi, de korábbi eseteknél előfordult, hogy több száz méter magas lángoszlop képződött kitörés közben.
The post Szellem sziget jelent meg a Kaszpi-tengeren first appeared on 24.hu.