Életciklusának feléhez érkezett a SUV Puma, szóval elküldték plasztikai sebészetre. A Romániában gyártott modell egyébként nagy sikert aratott a vásárlók körében, ráadásul a magyar piacon os az egyik legkelendőbb terméke a márkának.
Mi változott?
Kívül a leglátványosabb módosítás a frontrészt érinti. A nappali menetfény grafikáját átrajzolták, alul három kisebb karmocska teszi karakteresebbé, ezzel nem is annyira burkoltan a névadó állatra utalva. A hűtőmaszkra költözött az embléma és az egész első lökhárítót átrajzolták. Hátul már kevesebbet dolgoztak a formatervezők. Kicsit változtattak a lökhárító díszein, d eennél látványosabb változás nincs.
Alapjaiban átszabott műszerfal
A Puma műszerfala még a külső formatervnél is nagyobb átalakuláson esett át. Magasabb felszereltségi szinteken már korábban is digitális műszeregység volt a vezető előtt, ám ez mostantól a belépő szinten is így van. A kormány mögé egy 12,8 colos kijelző kerül, mellé pedig egy óriási 12 colos multimédiás érintőképernyő. Talán az egyetlen fájdalmas módosítás a felhasználhatóság szempontjából a klímapanel eltűnése, amelyet az infotaimentbe száműztek, a helyén pedig mindössze 3 gomb és a hangerőszabályozó árválkodik.
Új a kormánykerék is tapintása kellemes, viszont a karima kialakítása igencsak furcsára sikerült, kissé talán túl vastag is.
Mielőtt rátérnék a belső tér anyaghasználatára, gyorsan végigdarálom a felszereltségi szinteket az érthetőség kedvéért. A Puma belépő szintjét a Titanium csomag jelenti, ezt követi az ST-line és az ST-line X. A tesztpéldány utóbbit kapta, így a küszöb belépő élei különleges díszítéssel rendelkeznek, valamint az alapvetően fekete ülések egyhangúságát piros cérnás varrással. Ugyanez az elv érvényesül az ajtópaneleken és a műszerfalon is, így a crossover csúcskivitele megjelenésében nagyon közel áll a nagybetűs ST modellhez.
Az ülések az első sorban hozzák a vizuális élmény alapján predesztinált kényelmet, bár némi csalódás, hogy még a drágább kivitelekben is csak manuálisan állíthatók. Hátul ugyancsak komfortosak a fotelek, viszont ez továbbra is egy B-szegmensű crossover, tehát nem érdemes túl nagy lábtérre számítani. Mindenesetre egy átlagos termetű felnőtt még kényelmesen elfér.
1,0 liter, három henger
A Puma szívét egyliteres, turbós háromhengeres benzinmotor adja. A tesztautóban a 155 lóerős változat dolgozott, de létezik 125 lovas variáció is, ugyanúgy hatfokozatú manuális vagy hétsebességes automatikus sebességváltóval. Mindegyik 48 voltos hibrid rásegítéssel vihető haza, így a tesztautóban összesen 240 newtonméternyi nyomatékot tudott kipréselni magából a rendszer, amely 8,7 másodperc alatt repíti álló helyzetből 100 km/órára a masinát, és akár egészen 200 km/h-ig.
Hiába kicsi a motor, a Puma szépen megugrik vele. Alulról is jól húz a turbós szerkezet, kimondottan passzol hozzá a dinamikus attitűd, de a lovakat etetni kell, a downsizing pedig nem hoz csodát. A tesztidőszak alatt – főként városban közlekedve – 7,7 literes átlagfogyasztást produkált.
Mennyire vadmacska ez a Puma?
Négyféle üzemmód érhető el: Normal, Eco, Sport, és egy a csúszós körülményekre optimalizált. Előbbi kettőt nyilván a könnyed, és takarékos közlekedésre hegyezték ki, míg Sportban az autó megmutat egy keveset a ralis génjeiből. Ebben a módban a lefújószelep is hangosabban sóhajtozik, a kormány kissé felkeményedik, és a gázreakció is hirtelenebbé válik. A futómű hangolását a keményebb irányba vitték, óriási élmény a Pumával kanyarogni, viszont a hazai útviszonyok nem barátjai nagy felni, peres gumi, feszes futómű triónak. Viszont a sportos crossoverre vágyók imádni fogják!
Mennyibe fáj
Na de mennyibe kerül a ráncfelvarrott Puma? A belépő szintű Titanium csomag alapára 10 530 000 forint, viszont az ST-line X felszereltségi szinttel minimum 11 880 000 forintot kell érte letenni. A tesztautóban lévő 155 lovas motor 7 fokozatú automatával máris 12 930 000 forintra nyomja föl a vételárat. Erre jönnek még az olyan extrák mint a 19 colos felni 200 ezerért, a kényelmi csomag (360 fokos kamera, üdvözlőfény stb.) 520 ezerért, a LED Matrix fényszóró 380 ezerért, vagy épp a panoráma napfénytető 355 ezer forintért. A rendesen felextrázott tesztautó árcéduláján így végül 14 030 000 forint szerepel.