Önkéntessé tette a nyugdíj-előtakarékosságot a kormány, ezzel el is sorvasztotta a hazai nyugdíjcélú megtakarítási állományt.
Mi történik? A Bankmonitor számításai alapján Magyarországon alig a GDP 4,2%-át teszi ki a nyugdíjcélú megtakarítások állománya, miközben az európai országok körében 12,6% a jellemző érték. Az OECD gyűjtése alapján hazánkban 7,47 milliárd dollárt tett ki a 2022-es nyugdíjvagyon, ami a 178,79 milliárd dolláros GDP-hez viszonyítva alig 4,2%-os állományt ad ugyanis eredményül.
Miért érdekes ez? Tragikusan alacsony tehát a hazai nyugdíjcélú megtakarítási állomány, aminek fő oka, hogy 2011-től kezdődően teljesen önkéntessé vált a nyugdíj-előtakarékosság. Más lenne a helyzet, ha még meglennének a magánnyugdíj-pénztári megtakarítások – elemzi az adatokat a szakportál.
Fontos lenne félretenni? A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) idei nyugdíjjelentése szerint összesen mintegy 2,42 millióan kaptak itthon nyugdíjat 2024 januárjában, a nyugdíjasok fele pedig kevesebbet kap havi 205 ezer forintnál. Az adatokból azt is látni, hogy a legtöbben 160–180 ezer forint közötti nyugdíjat kapnak, az átlagnyugdíj pedig 231 ezer forint. A nyugdíjasok 22,2 százaléka kevesebbet kap havi 120 ezer forintnál, a 300 ezer forint feletti járandóságúak aránya 18,9 százalék, és csak az ellátottak kevesebb mint egy százaléka kap 600 ezer forint feletti összeget.
The post Szinte semmit sem tesznek félre a nyugdíjas éveikre a magyarok, pedig nagyon kellene appeared first on Forbes.hu.