Szűznemzéssel szaporodott a csillagos cápa

Egy olasz kutatócsoport a Scientific Reports folyóiratban számolt be a szűznemzés egy újabb esetéről. A gerincesek körében sem ismeretlen esemény, különösen annak a választható formája, a porcos halakban már ismert. Ez azt jelenti, hogy míg vannak fajok, amelyek kizárólag szűznemzéssel, hímek nélkül szaporodnak, vannak olyanok is, amelyek csak bizonyos helyzetekben hagyatkoznak erre a szaporodási formára.

A csillagos cápa a környékünkön a Földközi-tengerben honos, veszélyeztetett faj, amelyet az illegális halászat fenyeget, a becslések szerint a faj képviselőinek száma megfeleződhet a következő évtizedekben. Az állat átlagosan 150-200 centi körüli hosszúságú, és sajnos nincsenek olyan külső foltjai, jegyei, amelyek alapján a vadon élő egyedeket meg lehetne különböztetni.

Az olasz kutatók most egy szardíniai vízi állatkert 13 éve ott élő cápáit vizsgálták meg.

A cápák közt nincs hím, ám ennek ellenére 2020 óta minden évben születtek kicsinyek.

Csak két, jelenleg 18 éves nőstény állat lakik itt, és egyik évben az egyik, másik évben a másik hozott a világra kis cápákat, amelyek mind nőstények voltak. Egyébként a felnőtt állatok 13 éve, amióta itt élnek, biztosan nem találkoztak hím fajtársakkal.

A cápák akár 45 hónapig is képesek eltárolni ivarszerveikben a korábbi párzás során kapott spermiumokat, ezért a kutatók genetikai elemzést is végeztek a kicsinyeken. Sajnos a kicsikből ma csak egy él, a többi pár napos korában elpusztult – mindegyik egyeden számos harapásnyom volt, feltehetően ez vezethetett el a pusztulásukhoz.

A genetikai vizsgálatok azt igazolták, hogy a kicsinyeknek nem volt apjuk, kizárólag az anyjuk génjeit hordozták.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Szűznemzéssel szaporodott a csillagos cápa first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed