Tardosi Lombkorona Tanösvény: séta a fák felett a Gerecse szívében

A Gerecse lenyűgöző erdeiben megbúvó Tardosi Lombkorona Tanösvény egy igazi gyöngyszem a természetkedvelők és túrázók számára. A különleges, kör alakú szerkezet lehetőséget biztosít arra, hogy a fák lombkoronájának magasságában sétálva ismerhessük meg az erdő életét. Az ösvény nemcsak látványos építészeti megoldásával, hanem környezetbarát kialakításával is kiemelkedik a magyar tanösvények közül. Aki szeretne kiszakadni a város zajából, és egy rövidebb – vagy akár hosszabb – erdei sétára indulna, annak ez a hely tökéletes választás!

A tanösvény kialakítása és különlegessége

A Tardosi Lombkorona Tanösvény egy 44 méter átmérőjű, kör alakú szerkezet, amely 105 méter hosszúságban ível át 11 méter magasan a Bikol-patak völgye felett. A fák koronájának szintjén haladva a látogatók gyönyörködhetnek a kilátásban, és közelebbről megfigyelhetik az erdő élővilágát.

A szerkezet tartópillérei és korlátjai vörösre festett fémből készültek, míg a járófelületet tölgyfából alakították ki. A vörös színválasztás nem véletlen: a környéken található híres tardosi vörös mészkőre utal, amelyet sokan tévesen márványnak neveznek, mivel rendkívül jól csiszolható és fényesíthető.

A Gerecse vidékén található jellegzetes mészkövet már az ókori rómaiak is használták építőanyagként. Igazán jelentős mértékben azonban Mátyás király uralkodása óta bányásszák és alkalmazzák építkezéseken. Elegáns megjelenésének köszönhetően számos rangos épület és műalkotás alapanyagául szolgált, legyen szó díszítőelemekről vagy szerkezeti felhasználásról. Ilyen például a visegrádi Herkules-kút, az esztergomi Bakócz-kápolna belső burkolata, valamint a budapesti Szent István Bazilika lábazata. Emellett a budai vár és a szegedi dóm egyes falrészletei is ebből a kőzetből készültek. Napjainkban is gyakran találkozhatunk tardosi mészkőből készült elemekkel, például kerítések, oszlopok, emléktáblák, lépcsők vagy közterületi burkolatok formájában.

A sétány helyszíne egykor kőfejtő volt, ma természetvédelmi terület. A kilátót a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. építtette, és 2019 októberében adták át. Babakocsival és kerekesszékkel is járható. A közelben egy nagyobb, felhagyott kőfejtőben padok és tűzrakó hely is található.

Így juthatunk el a tanösvényhez

A tanösvény Süttő és Tardos közigazgatási területének határán, a Gerecse Tájvédelmi Körzetben található, a Duna-Ipoly Nemzeti Park országosan védett területéhez tartozik.

Megközelíthető autóval és tömegközlekedéssel is.

Autóval Budapest felől az M1-es autópályán haladva Tata irányában kell letérni, majd a Tardos-Süttő útvonalon lehet elérni a tanösvényt. Parkolási lehetőség a tanösvénytől pár száz méterre van az Alsóvadácsi Vadászháznál – itt egyébként találkozhatunk egy jókora vaddisznóval is, szerencsére kerítés mögött él – vagy pedig még közelebb, közvetlenül az út mellett lefordulva is meg lehet állni.

Tömegközlekedéssel Budapestről vonattal vagy autóbusszal Tatára kell utazni, majd innen helyi buszjárattal továbbhaladni Tardosra, a Vöröshíd megállónál kell leszállni.

Mit érdemes még megnézni a tanösvény környékén?

Maga a tanösvény nagyjából negyed óra alatt végigjárható, de összeköthetjük más programokkal is a közelben.

A Gerecse hegység és a Tardos környéke számos izgalmas látnivalót kínál azok számára, akik szeretnék felfedezni a vidék természeti és kulturális értékeit.

Malom-völgyi tanösvény

A Tardos melletti Malom-völgyben található egy másik természetvédelmi tanösvény, amely egy könnyed, de látványos túrát kínál. Az 1,6 kilométeres tanösvényen 8 állomást alakítottak ki, ahol információkat kaphatunk a területről.

Agostyáni Arborétum

Tatától néhány kilométerre található a 30,5 hektáros arborétum, mely sajátos mikroklímájának köszönhetően az országban egyedülálló módon több fenyőféléből álló erdőt mutat be, melyek többsége nem őshonos a területen. A kertet tovább színesíti a cédrusok, mammutfenyők, tulipánfák, nyírek, vasfák, égerek, kőrisek, juharok, diók stb. több változata is, így az élőfa gyűjtemény jelenleg közel 300 féle fa és cserje közössége. A kert egész területét a Bocsájtó-patak szeli ketté, mely hozzájárult, hogy az Arborétum 2004 óta közösségi jelentőségű Natura 2000 Különleges Madárvédelmi Terület legyen.

Tatai Fényes Tanösvény

A Fényes Tanösvény egy 18 állomással rendelkező ökoturisztikai útvonal, amely interaktív módon mutatja be a terület természeti kincseit. Önállóan, kötélhídon és csónakkal is bejárhatják a látogatók, miközben a karsztforrások élővilágát is megismerhetik. A tanösvényt a Látogatóközpont helyi élővilágot bemutató kiállításai és foglalkozásai egészítik ki.

Tippek a kiránduláshoz

  • A tanösvény egész évben látogatható, de ősszel és tavasszal a legszebb, amikor a fák lombkoronája színes vagy friss zöld ruhát ölt.
  • Érdemes kényelmes túracipőt viselni, mivel a tanösvény mellett számos földút és túraösvény is található.
  • Aki távcsővel érkezik, az megfigyelheti a fák között élő énekesmadarakat.
  • A területen nincs büfé vagy vízvételi lehetőség, így érdemes vinni elegendő vizet.

A turisták számára kiváló terepet jelentenek a tanösvények. Idén újult meg a vándorló homokbuckák tanösvénye, a Dunakeszin lévő tanösvényen pedig valósággal lápnokká válhatunk. Azt is megírtuk, hogy 2024-ben bölényeket bemutató tanösvény épült az Őrségben.

Kapcsolódó
Öt ingyenesen látogatható lombkorona-ösvény, amiket neked is látnod kell
Remek programot kínálnak családoknak, kicsiknek és nagyoknak, gyerekeknek és szülőknek.

The post Tardosi Lombkorona Tanösvény: séta a fák felett a Gerecse szívében first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed