Idén már 604 alkalommal riasztották kéménytűz miatt a tűzoltókat. A legtöbbször a lerakódott korom gyulladt meg, máshol a füstelvezető rossz állapota okozott gondot. Nagyon nem mindegy, milyen állapotban vannak a kéményeink, írta közösségi oldalán az BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
A szilárd anyagok égetésekor keletkező korom lerakódik a kémény falára. Az egyre vastagabb koromréteg leszűkíti a kémény belsejét, ezáltal megváltozik a működése is, és a magas hő hatására akár meg is gyulladhat.
Mindez megelőzhető, ha rendszeresen hívunk kéményseprőt, aki kitisztítja kéményünket. Szilárd tüzelőanyaggal működő fűtőeszközök esetén évente érdemes élni az ingyenes lakossági kéményseprés lehetőségével, gázüzemű fűtőberendezések esetén ez kétévente elegendő.
Fontos tudni, hogy a szilárd tüzelésű fűtőberendezésben kizárólag papírhulladékot, és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen, száraz fahulladékot szabad elégetni. Ha nem megfelelő tüzelőanyagot használunk, sokkal több korom rakódik le.
A helytelen fűtés előbb-utóbb életveszélyes állapotot idéz elő otthonunkban, ráadásul jelentősen szennyezi a környezetünket, és károsítja az egészségünket is.
Csak kijelölt helyen gyújtsunk tüzet. A Börzsöny népszerű turistaházában is károkat okozott a tűz, ahová nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók, valamint felbecsülhetetlen károkat okozott a Kenyeri és Csönge közötti tűzvész, ahol szinte minden állat bent égett ezer hektáron.
The post Tarolnak és életveszélyt okoznak a kéménytüzek first appeared on Sokszínű vidék.