Az ember által gyártott majd gondatlanul eldobált műanyag ma már mindenütt megtalálható, egyáltalában nem kell sajnos csodálkozni azon, ha a mélytengeri árkokban is rábukkannak. Számos olyan felmérés készült már a világ óceánjaiban, ahol ezt vizsgálták, nemrégiben a Földközi-tenger görög régiójában, a Jón-tengeren lévő Calypso-árok területe került sorra.
A felmérést a Victor Vescovo vezette Limiting Factor nevű mélytengeri merülőhajó végezte 2020-ban, fedélzetén Vescovo mellett a monacói herceggel. (A kétszemélyes jármű a világ minden óceánjának legmélyebb pontját felkereste már eddig.) A merülés során rögzített felvételeket elemezte egy nemzetközi kutatócsoport, a meglehetősen elkeserítő eredmények a Marine Pollution Bulletin folyóiratban láttak napvilágot, és a Barcelonai Egyetem ismertette őket.
Sajnálatos módon bebizonyosodott, hogy a tengerbe került szemét már a Mediterráneum legmélyebb pontját is elérte.
A Calypso-árok mintegy 60 kilométerre található a Peloponnészoszi-félszigettől, azon az ívelt tektonikai határvonalon, ahol az Afrikai-lemez a mélybe bukva az Égei-mikrolemez alá csúszik be apránként. Az íven számos más ponton is igen nagy a tenger mélysége, de egyik hely se éri el a Calypso térségének több mint 5000 méterét.
Egy nagyjából babszem alakú, 20 kilométerszer 5 kilométeres terület maga a Calypso-árok. A szemét számtalan forrásból érkezhet, köztük szárazföldi és tengeri eredetűek is vannak. A tengeri áramlatok egészen nagy területről szállíthatják ide ezeket, de akár közvetlenül is megszabadulhatnak a szeméttől a közelben. Számos könnyű műanyag szemétdarab például az alig 60 kilométerre lévő görög partokról érkezhetett.
A felvételeken egyértelmű jelét találták annak is, hogy hajókból direkt kidobálták a bezsákolt szemetet: ez a tengerfenéken egy egyenes vonalat követve hevert. Egészen úgy tűnik, kijelenthetjük, hogy a Földközi-tengernek egyetlen centije se tiszta már. A Calypso-árokban pedig, mivel ez a legmélyebb pont, felhalmozódik a szemét, ugyanúgy, ahogy a víz az út egy mélyedésében gyűlik tócsává.
Ahhoz, hogy ez a rettenetes helyzet megszűnjön globális lépésekre van szükség, és a fogyasztási szokások megváltoztatására is. Ne feledjük, csak abból a csomagolásból nem lesz szemét, amit nem vásárolunk meg!
A Limiting Factor merülése során szerencsére nemcsak szeméttel találkozott, hanem a Földközi-tenger élővilágával is, amely egyébként meglehetősen gyér e nagy mélységben.
Egy rákocskával és egy hallal sikerült találkozniuk csupán, de úgy látszott a felvételekből, hogy ezeket az állatokat nem zavarta a hulladék. A Földközi-tenger a legszennyezettebb tengereink közt van, néhány éve már jól ismert a probléma súlyossága. Bár a tengerek mélye nincs úgy szem előtt, mint a partok, a mélyben halmozódó szemétről se szabad elfeledkeznünk.
The post Teli van szeméttel a Földközi-tenger legmélyebb pontja first appeared on National Geographic.

