Van, amikor a kisboltosok számára elérhető nettó nagyker ár is magasabb, mint a nagybolti bruttó kisker ár, nem csoda, hogy drágábbak.
Mi történt? A nagy láncok átlagos árelőnye a 30 árrésstoppos terméknél 36 százalék a kisboltokkal szemben, számolta ki a G7.
A különbség akkora mind a fogyasztói, mind a beszerzési árakban, ami teljesen versenyképtelenné teszi a vidéki kisboltokat a nagy FMCG láncokkal szemben.
Példa. A legolcsóbb egyliteres kiszerelésű étolajat a kisboltos adatfelvétel napján, azaz március 24-én nettó 613,39 forintért volt vásárolható a Metro nagykerben. Ha erre a boltos rátesz 10 százalék árrést, ami egyébként nagyon kevés a boldoguláshoz, akkor nettó 674,73 forintnál jár, vagyis ezek után az áfával együtt, kerekítve bruttó 857 forintért tudja kirakni a polcra az olajat.
Csakhogy ugyanezen a napon az Árfigyelő adatai szerint a nagy boltláncokban bruttó 599 forintért is lehetett étolajat venni.
A különbség óriási, a kisboltosnak legalább 43 százalékkal kell drágábbnak lennie, de vélhetően még többel, mert csak 10 százalékos árréssel számoltunk (hiszen azt feltételeztük, hogy a boltláncban is ekkora volt annak mértéke).
Jól látszik, hogy már a kisboltos számára elérhető nettó nagyker ár (613 forint) is magasabb, mint a nagybolti bruttó kisker ár (599 forint). Ez már önmagában is sok kérdést vet fel a piac működéséről, de mi most csak arra koncentrálunk, hogy ha a kisboltos nem a nagykerbe, hanem a nagyboltba megy beszerző körútra, akkor jobban jár, hiszen akkor nettó 472 forintért jut hozzá az olajhoz, és ha erre rárakja a 10 százalékos árrését plusz az áfát, akkor 660 forintért tudja kirakni a polcra.
Árelőny. Maga az árelőny megléte persze nem meglepetés, hiszen a láncokba a legfontosabb feldolgozóipari cégek közvetlenül szállítanak be, vagyis az ellátási láncból a nagykereskedő hiányzik, de a mértéke elég nagynak tűnik.
Még abban a teljesen életszerűtlen esetben is, ha a kisboltos úgy döntene, hogy a 30 termék egyikére sem tesz egyetlen forint árrést sem, akkor is átlagosan 23,7 százalékkal lenne drágább a legolcsóbb nagybolti árakhoz képest.
The post Teljesen versenyképtelenek a magyar kisboltok appeared first on Forbes.hu.

