Tényleg tilos a nappali hőségben öntözni a növényeket?

Igaz-e, hogy csak este szabad locsolni a növényeket?

Ez a kérdés érkezett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih), amire a Facebookon adtak részletes választ.

Mint írták, a nyári öntözés kérdésköre gyakran megosztja a gazdálkodókat, a kertészeket. Alapvetően nem okoz gondot a nyári melegben történő öntözés, ha az megfelelő technológiával történik.

A poszt szerint a leggyakoribb gond, hogy túl alacsony hőmérsékletű vízzel (ez főleg a fúrt kutakra jellemző), valamint nagyon gyorsan, rövid idő alatt öntözik meg a növényeket. Ebben az esetben a nagy hőmérséklet különbség okozhat rövid ideig tartó „sokkhatást”, de általában ez sem jelentős.

A klasszikus „megégést” az okozza, ha a növények felületén maradó vízcsepp nagyítóként összegyűjti a napsugarakat, ami apró pöttyökben égési foltként jelenhet meg. Ha az öntözés adagja nagyobb és már az egész levélfelület nedves, akkor ez a hatás nem észlelhető

– hívták fel rá a figyelmet.

Kitértek arra is, a nagyobb területek öntözését többségében felszíni vizekből, víztározókból teszik, ahol a vizek hőmérséklete a nyári időszakban 22-28 Celsius fokos is lehet, ez biztosan nem okoz negatív hatást az öntözés során. A korszerű öntözőrendszerek (pl. csepegtető öntözés) pedig egyáltalán nem okoznak semmiféle negatív hatást a növények számára.

Esőszerű öntözés esetén a megfelelő szórófej választással minimálisra csökken mindenféle kockázat, hiszen a megfelelő cseppméret a levegőben, és a növény felületén, vagy a talajon gyorsan felmelegszik, illetve hűti a környezetét, ami a növényeink számára a magas nyári hőmérsékletek esetén inkább előny, mint hátrány, zárták a bejegyzést.

Kapcsolódó
Locsolási tilalmat rendeltek el egy Pest vármegyei településen
Péntek reggel hatkor életbe is lépett a rendelet.

The post Tényleg tilos a nappali hőségben öntözni a növényeket? first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed