Többször megfordultam már a Balaton-felvidéki, balatonalmádi határban fekvő Megye-hegyen. Jártam itt lappantyúzni, voltam ragadozó madarakat lesni, voltam csak úgy növényezni, zuzmózni viszont most először.
Nem gondoltam volna, hogy ahol az általam áhított ritka és védett zuzmók leledznek, micsoda eszményi diverz élőhelyek találhatóak. Persze köszönet illeti azt, aki segített a kalauzolásban, hiszen a kimondottan ritka zuzmót egy viszonylag nagy területen csak úgy megtalálni tényleg csak a nagy szerencse folytán adatott volna meg.
Két ritka fajt – a másikról majd később szeretnék beszámolni – is láthattam. Az elsőt később keresni kezdtem más, ehhez hasonló élőhelyeken is.
A zuzmók sokáig elkerülték a figyelem középpontját, nem is olyan régen lett védett jó néhány fajuk idehaza.
A biodiverzitást indikáló szerepük miatt fontos szereplői az életközösségeknek.
Magyarországon 418 vörös listás zuzmófaj fordul elő.
A tüskés vértecs (Cetraria aculeata) a Megye-hegyen kisebb foltokat alkotott a nyílt dolomit sziklagyepekben és a felnyíló árvalányhajas domboldalakon. Hogy észrevegyük, térdre kell ereszkednünk hozzá.
Bokros telepű zuzmó, jellegzetes bélyege a fényes barna, vékony ágacskákból álló apró telepei. Ezen kicsiny bokrocskák görgethető ördögszekereket alkotnak.
<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>
Fő elterjedési területe az északi félteke mérsékelt övében található, Észak- és Nyugat-Európa területén. Idehaza kipusztulóban van, veszélyeztetett faj, állományai a Mecsekben, Vasi-hegyháton, Velencei-hegységben, Pesti-síkon és a Bakonyban élnek. Magyarországi állománya a faj európai elterjedésének a keleti határán fekszik. Természetvédelmi értéke 5000 forint.
The post Térdre kell ereszkednünk, hogy észrevegyük ritka zuzmófajunkat first appeared on National Geographic.