Sokan szeretnének megszabadulni a szervezetükben felhalmozódó toxinoktól. Nagyon sokféle olyan táplálék, gyógynövény lehet a segítségünkre, amely megkönnyíti a test méregtelenítését, még ha ezt a kifejezést nem is szó szerint kell érteni, hiszen nem konkrét mérgek halmozódnak fel a testben, hanem olyan hulladékanyagok, amelyek lebontása és kiürítése a test szerveinek nagy feladatot okoz, és ha ez nem sikerül tökéletesen, akkor gyulladás alakul ki a szervezetben, majd megjelennek a különféle betegségek is.
A méregtelenítés hatására csökken a betegségek kialakulásának az esélye, és a test öngyógyító folyamatai is felgyorsulnak. A méregtelenítést különböző szerveink segítik, például ebben a feladatban aktívan részt vesz a vastagbél, a máj, a tüdő, a nyirokrendszer, a vesék és a bőr.
A testünkben sok minden hatására szabad gyökök keletkeznek. Ezek el is szaporodhatnak, a legtöbb esetben a légszennyezettség, a stressz, az egészségtelem ételek és italok, az alkohol és a dohányzás hatására.
A méregtelenítés tehát nem más, mint a test megtisztítása, azaz megtisztítjuk a veséket, a májat, a bőrt és a tüdőt a különféle toxikus anyagoktól. Ez a folyamat kihat a keringésre, a nyirokrendszerre és legfőképpen az emésztőrendszerre. Méregtelenítés hatására fokozódik a keringés, egyensúlyba kerülnek a dolgok, és a szervezet öngyógyító folyamatai is beindulnak.
Nagyon sokféle gyógynövény és kiegészítő áll a rendelkezésünkre, amely sokat segíthet a test megtisztulásának folyamatában. A máriatövis például segít a máj megtisztításában és az egészségének fenntartásában.
A csalánlevél nemcsak a test megtisztulásában vesz aktívan részt, hanem nagyszerű vizelethajtó hatásokkal is rendelkezik.
A cékla tisztítja a vért, és serkenti a vérkeringést. Az egészséges bélműködést segíti elő a lenmag és az útifűmaghéj. A vérkeringés serkentésére fogyasszunk galagonyateát és őrölt fekete borsot.
A citrom is támogatja a májszövetet, hiszen tele van enzimekkel és C-vitaminnal. Ezek a tápanyagok segítenek a bélrendszer ellazításában, és elősegítik annak természetes tisztulását.
A fokhagyma vírusellenes és antibakteriális hatásokkal rendelkezik. Olyan kénvegyületekben is bővelkedik, amelyek elősegítik a szervezet méregtelenítését. Ezek a kénvegyületek megnövelik a méregtelenítő enzimek számát a szervezetben, miközben növelik a glutationszintet, amely egy természetes antioxidánsnak számít. Allicint is tartalmaz a fokhagyma, ami fokozza a fehérvérsejtek termelődését, amelyek a fertőzés ellen védenek bennünket.
A tavasz a méregtelenítés időszaka, ilyenkor sokféle salátát és turmixitalt készíthetünk. Most egy salátarecept következik.
Csalános-fokhagymás céklasaláta hozzávalói:
• 1 nagyobb cékla,
• 3 gerezd fokhagyma,
• egy marék csalán,
• 1 kisebb brokkoli,
• 1 citrom,
• 2 evőkanál olívaolaj.
Elkészítése:
Mossuk meg a csalánt, és kicsit forrázzuk le, hogy veszítsen a csípősségéből. Vagdaljuk fel nagyon apróra. Pároljuk meg a rózsáira szedett brokkolit, majd hagyjuk kihűlni. Tegyük egy salátástálba a meghámozott és vékonyan felszeletelt céklával együtt. Az olívaolajban keverjük el a citrom levét, majd adjuk hozzá a lereszelt fokhagymát és a nagyon apróra vágott csalánleveleket. Végül az egészet forgassuk a salátához.

