A látás védelme egyre fontosabb, ahogy öregszünk. Azonban már fiatalabb korban is veszélybe kerülhet a szemünk egészsége, például akkor, ha sokat ülünk a számítógép előtt vagy dohányzunk. Cikkünkben megmutatunk néhány olyan módszert, amely segíthet a látás védelmében, a szem egészségének megőrzésében.
A szem egészsége az étrenddel kezdődik. Léteznek olyan gyümölcsök, zöldségek és egyéb táplálékok, amelyek nagyon jót tesznek a szem egészségének. A zöld leveles zöldségek – mint a spenót és a kelkáposzta – luteint, zeaxantint és egyéb olyan antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek jót tesznek a szem egészségének. A szem egészségét védik még a citrusfélék, amelyek tele vannak C-vitaminnal, amely egy antioxidáns vitamin. A szemnek szüksége van omega-3 zsírsavakra, amelyeket többnyire a halak és a halolaj tartalmazzák.
A rendszeres testmozgás, azaz a fizikai aktivitás csökkenti az olyan betegségek kockázatait, mint a 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás és magas koleszterinszint, amely betegségek okai lehetnek a látási problémák kialakulásának. Egy tanulmány azt jegyezte le, hogy a közepes intenzitású testmozgás csökkentheti az életkorral összefüggő makuladegeneráció kockázatait. Egy másik tanulmány pedig glaukómában szenvedő betegeket vizsgált, akiknek minden nap legalább 5000 lépést kellett megtenniük. A vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy a rendszeres mozgás mintegy 15%-kal csökkentette a látásvesztés mértékét ezeknél a betegeknél.
A UV-fény károsíthatja a szemlencsében található fehérjéket, ami szürkehályog kialakulásához vezethet. Többek között ezért is nagyon lényeges, hogy nyáron, illetve télen, amikor esik a hó, mindenképpen viseljünk napszemüveget, azaz óvjuk és védjük a szemünket.
A szemünk folyadékot termel annak érdekében, hogy a szem vékony felületi membránját mindig nedvesen tartsa, ez pedig megakadályozza az irritáció és a gyulladás kialakulását. Az életkor előrehaladtával csökken a könnytermelés, ezért ha szemszárazsága van, mindenképpen beszéljen erről a háziorvosával vagy egy szemész szakorvossal.
Az intenzív képernyőhasználat nagyon kifárasztja a szemünket. A számítógép által kibocsátott kény fény irritációt okoz a szemben, ami növeli a szemfáradtságot, és az éjszaki elalvást is megnehezíti. Fontos, hogy a számítógép el legyen látva képernyővédővel, hiszen így a szemünket is védjük.
A rendszeres szemszűrővizsgálatot se hagyjuk ki. Különösképpen érvényes ez, ha szemüveget viselünk. Évente legalább egy alkalommal keressünk fel szemész szakorvost. Diabétesz esetén ez különösen nagyon lényeges, illetve akkor is, ha észrevettük, hogy gond van a szemünkkel, a látásunkkal.
Ha hunyorgunk és szemüveget viselünk, lehet, hogy nem a látásunk romlott, csak a szemüveg szorul tisztításra. Mindenképpen fordítsunk figyelmet a szemüveg rendszeres tisztítására.
Mielőtt a szemünkhöz nyúlunk, mindig mossunk alaposan kezet, mert így megelőzhetővé válik, hogy baktériumok kerüljenek a szemünkbe. Ez különösen javallott abban az esetben, ha kontaktlencsét viselünk.
Akár síelünk, akár olyan anyagokkal dolgozunk, amelyek veszélyesek lehetnek a szembe kerülve, mindig viseljünk védőszemüveget, illetve napszemüveget. A napszemüveg viselése télen is javasolt, amikor leesik a hó, illetve nyáron, amikor nagyon süt a nap, hiszen a szemünket is óvni szükséges az UV-károsodástól, amely szabad gyökök elszaporodását idézi elő, és károsan hat a szem sejtjeire.
Amennyiben számítógépen dolgozunk, mindig tartsunk szüneteket, mégpedig a 20-20-20 szabályt alkalmazva. Ez azt jelenti, hogy 20 percenként nézzünk 20 méterre legalább 20 másodpercig.
A dohányzás károsan hat az egészségre: nemcsak a tüdőt, a szemet is károsítja, és akár még látásvesztést is okozhat.