A világon először helyettesítették egy ember szívét titánból készült, mesterséges vérpumpával – írja a ScienceAlert. Az 58 éves amerikai páciens több mint egy hetet élt a fémszervvel, ezután megkapta új szívét.
Az életmentő eszközt a BiVACOR orvostechnológiai cég fejlesztette azzal a céllal, hogy a lehető legtovább helyettesíthessenek vele egy emberi szívet.
A körülbelül ökölnyi méretű szerkezetet titánból gyártották, ennek köszönhetően pedig rendkívül ellenálló a sérülésekkel és a rozsdásodással szemben.
A műszervet már mintegy 10 éve fejlesztik, ez idő alatt több állaton is tesztelték, élő emberbe azonban csak most először került. A páciens végstádiumú szívelégtelenségben szenvedett, amikor beültették neki az eszközt, amely 8 napon át komplikációk nélkül működött benne. A beteg számára ezt követően elérhetővé vált egy donorszív.
Napjainkban a szívelégtelenség legjobb módja az, ha a páciens a lehető leghamarabb új szívet kap. A donorszervek azonban nem elérhetőek nagy mennyiségben, többnyire hosszú várólistára kerülnek a betegek, sokuk pedig meg sem éli a napot, mire átültetésben részesülhetne. A mesterséges szervek viszont meghosszabbíthatják a halálközeli páciensek életét, így nagyobb eséllyel érhetik meg transzplantációjukat.
Mesterséges szívek persze már ez előtt is léteztek, azok azonban meglehetősen nagyok és nem túl tartósak. A BiVACOR műszív készítői éppen ezért forradalminak értékelik találmányukat, amely szerintük paradigmaváltást hozhat a mesterséges szervek világába.
Azt egyelőre senki sem tudja, hogy a titánszív mennyi ideig képes működni az emberi szervezetben, de a BiVACOR laboratóriumban az egyik eszköz már több mint négy éve üzemel megállás nélkül.
The post Titánszívet ültettek egy emberbe first appeared on 24.hu.