Titokzatos éjjeli árnyak szelik a levegőt az alföldi pusztaságban

A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén többféle bagolyfajjal találkozhatunk. Kuvik, füleskuvik, erdei fülesbagoly, továbbá gyöngybagoly is előfordul errefelé, írta a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.

A hazánkban előforduló baglyokra jellemző, hogy többnyire éjszaka aktívak, így ritkán kerülnek szem elé, sokszor csak hangjuk árulja el, hogy jelen vannak egy-egy területen. 

A madarak világának igen jellegzetes, egyedi képviselői a baglyok, melyeket különleges megjelenésük és éjszakai életmódjuk miatt a történelmi időktől kezdve számos legenda és misztikum övez.

Legkisebb képviselőjük a gyakran emberi településeken is költő kuvik.

A puszták térségében is sokszor emberi épületekhez kötődik, tanyák, tanyaromok padlásán, üregeiben költ. A kuvikok kora tavasszal, a nászidőszakban hangos kiáltásokkal hirdetik elfoglalt revírjeiket, illetve keresik a leendő párjukat. Ezzel az emberek számára is elárulják, hogy merrefelé mozognak. Ha meghalljuk hangjukat és kis szerencsénk is van, akkor megpillanthatjuk az alkonyati szürkületben a házak tetején, kéményén apró gombócként üldögélő, hangoskodó kuvikokat.

A költési időszakban aztán már sokkal ritkábban hallatják hangjukat, vadászattal és fiókáik etetésével vannak elfoglalva. Később, mikor a fiókák már kitollasodnak és a röpképesség határán elhagyják a költőhelyet, akár hetekig hallhatjuk hangos, élelemkérő hangjukat, ahogy szüleiket szólongatják.

Miskolczi Tímea Panny

A kuvikhoz hasonló méretű, de apró tollfülekkel rendelkező, tollazatával a fakéreg mintázatát mesterien utánzó faj a füleskuvik.

Jellemzően odúlakó faj. A fákkal sűrűbben tarkított élőhelyeket kedveli, így nálunk csak nagyon ritkán fordul elő, de az idei évben a szalakóták számára kihelyezett mesterséges fészekodúban észleltük költését.

Nagyobb testű, gyakoribb bagolyfajunk az erdei fülesbagoly.

Nevével ellentétben nem feltétlen kötődik a nagyobb erdőségekhez, pusztai környezetben is gyakran előfordul. A többi bagolyfajhoz hasonlóan ő sem épít fészket. Szarkák, varjak fészkeit használja költőhelyül, illetve vércsék számára kihelyezett költőládában is sokszor nevelkednek fiókái.

Miskolczi Tímea Panny

A legkülönlegesebb, legkarakteresebb megjelenésű bagolyfaj a Csanádi pusztákon a gyöngybagoly.

Különlegességét a többi bagolyfajhoz képest egészen világos színezetének, szív alakú arcfátylának köszönheti. A gyöngybaglyok a legtöbb esetben a tanyaromok padlására számukra kihelyezett, speciális költőládákban költenek. Mindig nagy élmény ezekkel a hangtalan, angyali röptű éjjeli vadászokkal találkozni a holdfényes, pusztai éjszakákon.

Kapcsolódó
Fülesbaglyok költöztek egy természetfotós szomszédjába
9. emeleti lakásából tudta figyelemmel követni az erdei fülesbagoly család izgalmakkal teli életét, élményeit pedig soha nem látott felvételeken dokumentálta.

The post Titokzatos éjjeli árnyak szelik a levegőt az alföldi pusztaságban first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed