Titokzatos maja építményt találtak a föld alatt

Titokzatos föld alatti építményt találtak Mexikóban, egy maja labdapálya mélyén – számol be a Live Science. A hasonló pályáknál a közép-amerikai őslakosok rituális játékokat játszottak.

„Egy korábbi, festett falú épület részeit találtuk meg, de csak további ásatások során derülhet fény arra, hogy milyen alakú volt, illetve hogy milyen funkciója lehetett” – mondta Ivan Šprajc, a szlovéniai Antropológiai és Térkutató Intézet munkatársa és az ásatás vezetője. Mint hozzátette, nyilvánvalóan nagyon fontos építményről van szó, mivel a labdapályák általában csak nagyobb lelőhelyeken fordulnak elő. A struktúra a korai klasszikus korra (időszámítás szerint 200-600) datálható, és eredetileg festett stukkóréteggel borították.

Šprajc és kollégái korábban több alkalommal is végeztek lidarral felméréseket Mexikóban. A technológiával feltérképezhetik a tájat, és a növényzet alatt megbúvó struktúrákat is észlelhetik. „Több ősi maja települést találtunk, lakóépületek és templompiramisok maradványaival” – nyilatkozta a kutató.

A csapat 2023-ban fedezte fel Ocomtún elveszett maja városát, a mostani lelőhely ettől délre fekszik. A szakértők egy másik lelőhelyet is megtaláltak, amely egy teret, és 16 méter magas piramist és szögletes víztározókat foglal magába. A piramis tetején áldozati felajánlásokra, köztük kerámiákra és feltehetően egy tatu lábára bukkantak.

Ezek a késő posztklasszikus korból (1250-1524) maradtak fenn, a periódusban a térségre politikai zűrzavar volt jellemző. A jelenség hátterében a túlnépesedés, a talaj kimerülése, az éghajlati átalakulások és a háborúk állhattak.

The post Titokzatos maja építményt találtak a föld alatt first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed