Több ezer éves kardot találtak Egyiptomban

3000 éves, a tengeri népek ellen emelt erődöt találtak Egyiptom északnyugati részén – számol be a The Independent. A területen vályogtéglából álló épületek, köztük barakkok és raktárak romjaira bukkantak, és többek között egy díszes kardot is felfedeztek. A maradványok az i. e. 1550 és 1070 közötti Újbirodalom korára datálhatóak.

A lelőhely a Nílus nyugati deltájában található Tell Al-Abkain, a helyszínen a kutatók az itt állomásozó katonák tárgyi emlékeit találták meg. Korábbi vizsgálatok alapján i. e. 1200 körül részben a titokzatos tengeri népek inváziója vezetett több bronzkori civilizáció összeomlásához.

A legújabb leletek megerősítik az ókori észak-egyiptomi erődök jelentőségét, amelyek a régiót védték a líbiai törzsek és a tengeri népek invázióitól. Az erődök egyes részei a harcosok napi ellátását szolgálták raktárként. Ezekben az épületegységekben jelentős mennyiségű törött kerámiatöredékeket találtak hal- és egyéb állatcsontok maradványaival együtt, valamint egy kemence is előkerült.

Az új leletek betekintést engednek az erőd lakóinak mindennapi életébe, vallási hiedelmeibe és katonai tevékenységeibe.

A kutatók többek között egy díszes bronzkardot is feltártak, emellett két mészkőtömböt is felfedeztek, az egyikre II. Ramszesz király címeit részletező hieroglifákat írtak, a másik pedig egy tisztviselőre utal.

A csapat egyéb fegyvereket, vadászeszközöket, személyes díszeket, amuletteket és higiéniai tárgyakat is felfedezett. Egy tehén sírját is feltárták, az állat az erőt, termékenységet és jólétet szimbolizálhatta.

The post Több ezer éves kardot találtak Egyiptomban first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed