Több ezer éves kőmaszkot találtak

Ritka, újkőkori kőmaszkot mutatott be a jeruzsálemi Izrael Múzeum – írja a Heritage Daily. A leletet az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) lopás elleni osztálya szerezte be, majd adta át szakértői vizsgálatra.

A tárgy mészkőből készült, és megközelítőleg 9000 éves. Ronit Lupo, az IAA munkatársa szerint a maszkon egy tökéletes, szimmetrikus arc látható egyenletes arccsontokkal, orral és fogakkal.

A korszakból mindössze 16 kőmaszkot tártak fel, ezek közül több a Hebron-Júdeai-sivatag déli részén került elő. Hasonló kialakításuk azt jelzi, hogy egyazon kultúrához, a kerámia előtti neolitikus B kultúrához (PPNB) köthetőek. A korabeli közösségek a mezőgazdasági forradalom kezdetén léteztek, nagyban támaszkodtak a háziasított állatokra, emellett földműveléssel, illetve vadászattal és gyűjtögetéssel jutottak élelemhez.

A PPNB-hez köthető levantei lelőhelyeken gipsszel bevont emberi koponyákat is felfedeztek már, emellett az egykori lakóhelyek padlója alatt is feltártak emberi maradványokat. Ez az ősök vallásos tiszteletének korai formájára utal, és a kőmaszkok ebbe a kultuszba passzolhattak.

The post Több ezer éves kőmaszkot találtak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed