A súlyosan fertőző járvány miatt már több mint 8 ezer állatot kellett leölni a kisbajcsi, nagybajcsi, dunakiliti és darnózseli gazdaságokban.
Mi történt? Több mint 22 milliárd forint kárt okozhatott már a száj- és körömfájásjárvány Magyarországon, mondta Raskó György agrárközgazdász a Népszavának. A szakértő elmondta, hogy egy tejelő tehén értéke körülbelül, 800 ezer forint, a 8 ezer leölt állat így 6,4 milliárd forintos kárt tesz ki. Ez azonban nem minden, hiszen Ráskó szerint:
az érintett gazdaságokban a tejtermelés akár egy évig is kieshet. 8 ezer tehén bő egy év alatt 70-75 millió liter tejet termel, amelynek piaci értéke a 16 milliárd forintot is kiteszi.
Kontextus. A száj- és körömfájás vírus négy nagyobb gazdaságot ütött meg Magyarországon: Kisbajcs, Nagybajcs, Dunakiliti és Darnózseli az érintett települések. A kormány járványkezelése megosztó téma Magyarországon: az állatok leölése és elföldelése több településen is nagyobb ellenállásba ütközött.
Gulyás Gergely a Kormányinfón azt ígérte, hogy az állam teljes kártérítést fizet az érintett gazdáknak a leölt állatállomány után. A Miniszterelnökséget vezető miniszter itt azt is elejtette: lehetséges, hogy a vírust kémcsőben hozták létre. Kemenesi Gábor virológus szerint azonban ennek az esélye a nullához közelít.
A kormány felelőssége? Raskó György szerint a kormány túl későn kezdett el foglalkozni a vírussal, többek között nem rendelték el időben a telepellenőrzést és állatszállítási tilalmat. Az agrárszakértő azt is kiemelte, hogy az egyik fertőzött gazdaság hígtrágyáját kiöntötték a földekre. Raskó ezt felelőtlenségnek tartja, mert a vírus így akár évekig fertőzhet a környéken.
The post Több tíz milliárdos kárt okozhatott már a száj- és körömfájásjárvány Magyarországon appeared first on Forbes.hu.

