Tömegek mentik a pénzüket a kamatadó elől

Háromból két új értékpapírszámla már valamilyen adókedvezményes konstrukció.

Mi történt? A kamatjövedelmekre kivetett szocho bevezetése óta 83,5 ezren nyitottak tartós befektetési számlát, több ezren nyugdíj-előtakarékossági számlát (nyesz-t), hogy ne kelljen ezt megfizetni. Háromból két új értékpapírszámla már valamilyen adókedvezményes konstrukció. Tartós befektetési számlákon (tbsz-eken) az első félév végén 5367 milliárd forintnyi értékpapírt tartottak a magyarok, másfélszer annyit, mint az eredetileg ideiglenesen kivetett szocho előtt, ami most augusztustól már véglegessé vált – derül ki a Bank360.hu Forbes.hu-nak is eljuttatott elemzéséből.

Miért fontos ez? A befektetési piacon az idei év legnépszerűbb szolgáltatása a tartós befektetési számla lehet. A különleges konstrukcióval ugyanis elkerülhető a 15 százalékos kamatadó és kamatjövedelmekre 2023 közepe óta kivetett 13 százalékos szociális hozzájárulási adó (szocho). Az így összesen 28 százalékos levonás fájdalmasan érinti a kisbefektetőket, nem meglepő, hogy egyre többen lépnek, és mentik meg a megtakarításukat az állami sarctól. Ezt veszélyhelyzeti rendelettel ugyan ideiglenesen vetették ki, de most augusztustól véglegessé vált, mivel bekerült a kötelezettség a szocho-törvénybe. 

Ezek a számok. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint az első félévben mintegy 58 ezer új TBSZ számlát nyitottak a magyarok, a szocho bevezetése óta pedig már 83,5 ezret, ezzel a TBSZ-ek száma 357 545-re emelkedett. A történelmi csúcstól ez még elmarad, hiszen 2017 végén 360 ezer fölött tetőzött az ilyen értékpapírszámlák száma, de annyira népszerű a termék, hogy hamarosan valószínűleg megdönti a rekordot, hiszen az idén megnyitott értékpapírszámlák kétharmada valamilyen adókedvezményes konstrukció. Az idén a nyesz is újra erőre kapott, a tavaly szeptemberi mélypont óta 3700-zal nőtt a számlák száma, a félév végén már megközelítette a 93 ezret. NYESZ-en 538 milliárd forintnyi értékpapírt tartanak most a befektetők, vagyis egy átlagos számlaegyenleg 5,8 millió forint körül van.

Mi következik ebből? A tbsz-piac fellendüléséből főleg a brókercégek profitáltak sokat. Az elmúlt egy évben frissen nyitott számlák több mint felét, 43 ezret befektetési vállalkozásoknál hozták létre, nem egészen 40 ezret bankoknál, fióktelepként működő befektetési szolgáltatóknál pedig 417-et. 

The post Tömegek mentik a pénzüket a kamatadó elől appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed