Tonnányi halat mentettek ki a Tisza árteréből

Tömegesen mentettek halakat a Tisza árteréből alacsony vízállás miatt a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetségének (KTVHESZ) tagjai. A szervezet erről a Facebookon számolt be egy videó kíséretében.

Mint írták, a halmentés során mintegy 1000 kilogrammnyi pontyot, csukát és keszeget fogtak ki, amelyeket aztán visszahelyeztek a Tiszába.

A KTVHESZ nyilvános bejegyzéseiből kiderül, hogy az egyesületek tagjai nagyon aktívak. Csak novemberben többek között megközelítőleg 8000 kilogramm kétnyaras pontyot telepítettek a Nagykunsági főcsatornákba és a Tiszába, illetve 800-1000 kilogramm közötti háromnyaras csukát a Nagykunsági főcsatornába és Malomzugi Holt-Zagyvába.

Utóbbiból el is távolítottak 1160 kilogrammnyi törpeharcsát. A törpeharcsák Magyarországon idegenhonos, inváziós állatoknak számítanak, jelenlétük veszélyeztetheti vizeink ökoszisztémáját. Ezek a halak Észak-Amerikában őshonosak, Magyarországra feltehetőleg az 1980-as években kerültek, amikor Olaszországból a dinnyési tógazdaságba importálták őket.

Behozataluk célja gazdasági volt, ám eredetileg valószínűleg a jóval nagyobb pettyes harcsát (Ictalurus punctatus) szerették volna meghonosítani, azonban az ivadékokat összekeverték. Így végül a fekete törpeharcsa (Ameiurus melas) került hozzánk, amelyért először lelkesedtek a tógazdák, azonban hamar belátták, hogy az egyedek ebben a környezetben nem nőnek meg akkorára, mint várták. Ezért egyszerűen szabadon engedték őket a természetes vízterekbe.

The post Tonnányi halat mentettek ki a Tisza árteréből first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed