Továbbra is nagy bajban van a Budapesti Fesztiválzenekar, a túléléshez kormánydöntésre lenne szükség

Rövid interjút készített Fischer Ivánnal, a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) zeneigazgatójával a Telex annak kapcsán, hogy korábban lapunk is megírta: a BFZ idén a kértnél több mint 700 millió forinttal kevesebb állami támogatáshoz jut, ez pedig számos programot sodort veszélybe.

A beszélgetés során kiderült: a minisztériumból csak egy telefonhívás érkezett a BFZ igazgatónője felé, amelyben tudatták a döntést. Ez a helyzet azóta sem oldódott meg, így a 2020-ban megkötött ötéves szerződés megfelelő feltételekkel való megújítása nélkül nem tudják, hogy 2028-ig bezárólag milyen anyagi megállapodásokat, nemzetközi szerződéseket köthetnek.

Fischer elmondta: a 2020-ban aláírt szerződés szerint az állam évi 2,1 milliárddal, a Főváros pedig 240 millióval támogatta őket, a kormány azonban csak 2021-ben utalt először. Ezek az összegek elegendőek voltak arra, hogy kifizessék a hosszú évtizedek után végre munkaviszonyba vett zenészeket, sőt első alkalommal tudtak úgy tervezni, hogy a nemzetközi koncertekre évekre biztosítva volt a fedezet.

A dolognak volt azonban egy szépséghibája – az, hogy inflációról a szerződésben nem esett szó, így az évente megkapott azonos összeg értéke öt év alatt 40 százalékot zsugorodott. A koronavírus-időszaknak köszönhetően ez nem volt ennyire érezhető, hiszen sok előadás elmaradt, a költségek pedig csökkentek.

A helyzet 2023 óta egyre aggasztóbbá vált, így többször, különböző dokumentumokkal alátámasztva keresték a kulturális tárcát, illetve a fővárost, hogy a szerződés megújításakor számoljanak az időközben bekövetkező pénzromlással.

Pontosan kiszámítottuk az inflációs értékvesztést a KSH adatai alapján. Egyetlen forinttal sem kértünk többet. Ez ma 3,147 milliárd forint állami és 360 millió forint fővárosi támogatást jelentene

– mondta el Fischer, aki szerint néhány nappal ezelőttig nem is kaptak hivatalos választ a kéréseikre.

A helyzet néhány napja változott, mikor levélben is közölték velük, hogy 2025-ben a BFZ 2,4 milliárdot fog kapni, 747 millióval kevesebbet, mint amit kértek. A zeneigazgató a minisztérium egy államtitkárától megtudta, hogy a helyzetben a kormány döntésére lenne szükség, így most csak ebben bízhatnak.

Fischer hozzátette: a 360 milliós kérésnek Budapest vezetése sem tud eleget tenni, hiszen 300 millió forintos támogatásról döntöttek, így a teljes hiány átlépte a 800 millió forintot.

Az interjúból kiderül, hogy mindezzel veszélybe került a BFZ fennmaradása, ekkora űrt ugyanis képtelenek betölteni úgy, hogy ne vágnák vissza drámaian a zenészek bérét, ne hagynának el egy sor koncertet és turnét, és ne emeljék meg a jegyárakat. Ezekre az utakra természetesen nem nyitottak, így kérdés, hogy milyen kiutat találnak a helyzetből.

Ha Magyarország azt a döntést hozza, hogy nincs szüksége egy a világ élvonalában játszó magyar zenekarra, ha engedi azt, hogy a legtehetségesebb zenészei külföldre szerződjenek, akkor a BFZ értelmét veszti

– jelentette ki Fischer, aki úgy érzi, hogy a BFZ ügye politikán felüli, kulturális ügy, az állam azonban sokfelé osztja el a támogatást, így nekik nem maradt elég.

The post Továbbra is nagy bajban van a Budapesti Fesztiválzenekar, a túléléshez kormánydöntésre lenne szükség first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed