Egyes szerveinkkel csakis akkor foglalkozunk behatóbban, amikor valami probléma van velük. A tüdő is ilyen szerv, pedig nagyon sok minden negatívan hat ennek a szervnek az egészségére, ilyen a dohányzás, a stressz, a légszennyezettség. Márpedig ha a tüdőnk nincs karbantartva, akkor sokkal sérülékenyebb lesz a különféle kórokozók támadásaival, így a fertőzésekkel és a betegségekkel szemben is.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy a tüdőnket is mozgassuk, tornáztassuk meg, még ha nem is a szó szoros értelemben. A rendszeres mozgással például oxigént biztosítunk a tüdőnk számára, ami csakis a tüdő egészségét és annak funkcióit fokozza. A tüdőt nem csupán mozgással erősíthetjük, hanem azzal is, ha sok időt töltünk a szabadban, és egyes táplálékok is megtámogatják a tüdő egészségének fokozását. Mutatjuk is, melyek ezek!
Az egyik legjobb tüdőtisztító gyógynövény nem más, mint a fokhagyma. A fokhagyma gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásokkal rendelkezik, ezért olyan légzőszervi betegségek esetén is enyhülést hozhat, mint például hörghurut vagy asztma.
A másik remek gyógynövény, amelyet Indiában is rendszeresen használnak légzőszervi panaszok esetén, nem más, mint a kurkuma. Ez az aranyszínű fűszer nagyon hatékony, hiszen gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. Bioaktív hatóanyaga, a kurkumin, sokféle tüdőbetegség esetén enyhítheti a tüneteket, ilyen lehet például a tüdőfibrózis vagy éppen a krónikus obstruktív tüdőbetegség.
A gyömbérnek is számos egészségügyi előnye létezik, még a tüdő egészségének fenntartásában is hathatós szerepet játszik. A gyömbér nagyon hatékonyan segít a tüdőben letapadt nyálka oldásában, illetve egyfajta hörgőtágítóként is működik.
A citrusfélék is nagyon hasznosak lehetnek a tüdő egészségének fenntartásában, merthogy gazdag forrásai az antioxidánsoknak és egy antioxidáns vitaminnak, mégpedig a C-vitaminnak. A citrusfélékkel kapcsolatban is végeztek vizsgálatokat és kutatásokat, melyek során bebizonyosodott, hogy azoknál a betegeknél tudják javítani a tüdőfunkciókat, akik krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvednek.
A hagymát sem hagyhatjuk ki a felsorolásból, hiszen nagyon sokféle, a tüdő számára rendkívül hasznos tápanyagot tartalmaz, azaz vitaminokat és mikrotápanyagokat. A hagyma remek gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, éppen ezért nagyon hasznos lehet az asztma tüneteinek enyhítésére is.
A jóga során figyelünk a helyes testtartásra, és a mély légzésre is koncentrálunk. Ez nemcsak az általános egészségre, de a tüdőre is pozitívan hat. A tüdőt másféle légzőgyakorlatokkal is erősíthetjük.
Az úszás az egyik legjobb mód a tüdő egészségének javítására. Úszás közben a mélylégzési technikát is gyakoroljuk, ami megnöveli a tüdő kapacitását.
A túrázás is nagyon jót tesz a tüdő egészségének. Minél magasabb dombot, hegyet mászunk meg, annál jobban megdolgoztatjuk a tüdőnket.
Az elegendő vízbevitel ugyanolyan fontos a tüdő, mint más szerv számára. A folyadék, a víz pozitívan hat a tüdő nyálkahártyájára, ez viszont jobb tüdőműködést biztosít.
Gyógynövényeket is használhatunk a tüdő egészségének javítására, ilyenek például az útifűlevél, a fekete bodza vagy az ökörfarkkóró.
Ha szeretnénk megerősíteni a tüdőnket, egy nagyszerű italt is fogyaszthatunk rendszeresen, mutatjuk is a receptet!
Gyömbéres-sárgarépás-kurkumás tüdőerősítő tea hozzávalói:
• 1 nagyobb sárgarépa,
• 1 ujjnyi gyömbér,
• egy biocitrom,
• 1 evőkanál méz,
• két csipet kurkuma.
Elkészítése:
Hámozzuk meg a répát, majd reszeljük le. Tegyünk fel vizet forrni, majd adjuk hozzá a sárgarépát. Hagyjuk kicsit hűlni, majd szűrjük le. Adjuk hozzá a lereszelt gyömbért, a felkarikázott citromot és a kurkumát. Hagyjuk állni még 20 percet. Szedjük ki belőle a citromkarikákat – ezeket el is fogyaszthatjuk –, szórjunk a teába kurkumát, és fogyasszuk egészséggel.