Új bikapók faj került elő Boldogkőváralján – írta az Aggteleki Nemzeti Park.
Hazánkban a korábban ismert egyetlen bikapók fajról a közelmúltban derült ki, hogy valójában három különböző faj. Eddig az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság területéről egyedül a sárgafejű bikapók (Eresus moravicus) volt ismeretes.
A most előkerült deres bikapók (Eresus hermani) esetében mintegy tíz éve ismerték fel, hogy elkülönül a többi bikapók fajtól. A szakirodalomban ennek a fajnak a hímjeivel találkozhatunk legkorábban március-április környékén.
Eddig jellemzően mésztufa alapkőzetű élőhelyeken mutatták ki jelenlétét, éppen ezért meglepő ez a faj a boldogkőváraljai andezittufán.
Bikapókok
Ahogy korábban írtuk, a bikapókok legtöbb faja Európában, Közép-Ázsiában és Észak-Afrikában él. Nagyjából mindössze 100 faj sorolható ide, ami a pókok körében igen kisszámúnak mondható. A bikapókok kifinomult zsákmányolási módszere a saját testükhöz képest nagyméretű ízeltlábúakra; gyászbogarakra, ganéjtúrókra, futrinkákra egyaránt végzetes. Ujváry Zsolt ismert természetfotós Fót közelében fantasztikus felvételeket készített a skarlát bikapókokról.
The post Új bikapókfaj bukkant fel Zemplénben first appeared on Sokszínű vidék.

