A kaliforniai kondort szó szerint a kihalás széléről hozták vissza, 1982-ben csupán 22 egyede élt, 2023 decemberében 561 egyedet számlált a népessége, ebből 344 egyed vadon él. Több helyen is szaporítják őket, tudatosan ügyelve a faj genetikai sokféleségére is, és a felnövekvő fiókákat végül a védett, vad lakhelyeiken engedik szabadon.
A faj életében – még jelenleg is – a legfőbb veszélyt az jelenti, hogy a közismerten súlyosan mérgező, ám olcsósága miatt mindmáig használt ólomsöréteket elfogyasztják a tetemekkel együtt. A vadászat eme „mellékhatása” mellett a kondorra is veszélyes a nagy megbetegítőképességű madárinfluenza, amely ellen még oltják is a madarakat. E veszélyek miatt a faj sajnos egy ideig még rászorul a tenyészprogramokban születő fiókákra.
A Los Angeles-i Állatkert is 1980-as évek óta vesz részt a szaporító programban, hasonlóan a San Diegó-i Állatkerthez, itt is egy elhagyott, önálló életre esélytelen fióka felnevelésével kezdődött az azóta igen sikeressé vált munka. A kaliforniai kondor Észak-Amerika legnagyobb madara, és dögevőként fontos ökoszisztéma-szolgáltatást végez.
A Los Angeles-i Állatkertben újszerű módszerrel folytatták a tenyészprogramot, amelyet egyébként az USA Halászati- és Vadvédelmi Hatósága fog össze. Az idei 17. fióka júniusban kelt ki, és szerencsére azóta is kiváló egészségnek örvend.
A korábbi rekord 1997-ben 15 fióka kikelés volt, az idei szaporulat minden egyedét szabadon engedik majd a vadonban.
Az állatkert szakemberei arra jöttek rá az évek munkája alatt, ha 2 vagy 3 fiókát együtt nevelnek egy „mostoha” szülő madár segítségével, akkor nagyobb sikerrel nőnek fel a kicsinyek. Ezt először 2017-ben próbálta meg az intézmény, idén először pedig 3 fiókát neveltek együtt a mostohaszülő felnőtt madarak segítségével. A rekorder 2024-es fiókaszezonban 3 egyed növekedett egymagában, 8 egyed párokban, és 5 egyed a hármas csapatokban, felnőtt madár segítségével.
The post Új rekord: 17 kaliforniai kondor fióka kelt ki first appeared on National Geographic.