Új részletek derültek ki elődeink vándorlásairól

Ausztrália és Új-Guinea eléréséhez Délkelet-Ázsián át vezetett az út a jégkori emberek számára. Ekkor a jóval alacsonyabb tengerszint miatt nagyobb szárazulatok voltak ott, ahol csak szigeteket, szigetcsoportokat láthatunk a térképen.

Azonban fajunk vándorlásai elképesztő teljesítményt jelentenek, és igen izgalmas kérdés, hogy pontosan merrefelé is vitt az útjuk. Annyi bizonyos, hogy mind gyalogos, mind vízi szakaszai voltak ezeknek az utaknak.

A kétféle útvonal – a szürke színárnyalatai a tengerpartok helyét jelzik, 65, 45 és 20-29 ezer éve.
Forrás: Quaternary Science Reviews

Két lehetséges útvonal is lehetett: az egyik az északabbi, Celebesz szigete felé vezető, a másik a délebbi, Timor és a Tanimbar-szigetek felé vezető. Ez utóbbi útvonalon bukkantak rá 42 ezer éves emberi nyomokra, a Tanimbaron lévő sziklamenedék, Elivavan helyszínén ausztrál és indonéz kutatók, és a Quaternary Science Reviews folyóiratban számoltak be róla. Bár a leletek igen fontosak, és az egyik legkorábbi helyszín lett így e sziklamenedék a déli útvonalon, azért még így is rengeteg kérdés akad.

A sziklamenedék, ahol a feltárást végezték
Forrás: Quaternary Science Reviews

A helyszín maga egy kb. 8 méter magas, kiugró mészkőszirt alatti, félig-meddig takarásban lévő, 2-4 méter szélességű védett hely a Fordata nevű 15 kilométer hosszú szigeten. A jelenlegi tengerparttól 280 méterre található (a jégkorban még kissé távolabb volt), és ezen a jórészt erdős kis szigeten bőven van édesvíz is.

A szomszédos Larat szigetén rengeteg tengeri élelemforrás található, így könnyen érthető, hogy az emberek számára vonzó helyszín volt a terület. A kormeghatározáshoz a feltárás során előkerült tengeri csiga maradványokat használták fel

Az viszont biztosnak tűnik ez alapján, hogy az ide eljutott emberek rendelkeztek olyan tengeri hajózási ismeretekkel, amelyek lehetővé tették a kockázatos, és nem egyszer 100 kilométert meghaladó vízi utakat.

A kutatók az egyes rétegekben különböző korú edénytöredékeket, csontokat, kőeszközöket, növényi maradványokat, különféle tengeri állatok vázait-maradványait is megtalálták, ez pedig azt is jelzi, hogy a korabeli emberek jócskán éltek is a tenger adta lehetőségekkel. Emellett azonban a szigeten szárazföldi élelemforrásokat is találhattak az emberek.

Ősi kőeszközök és nem oly régi cseréptöredékek
Forrás: Quaternary Science Reviews

Különleges leletet jelentenek a kengurucsontok. A kenguru sosem élt e területen, és ez a kutatók szerint arra is utalhat, hogy már a délebbre fekvő Ausztráliából az ember hozhatta magával a Tanimbar-szigetekre. Előfordulhat persze az is, hogy valami más, természetes módon jutottak át az állatok.

Olyan kovakő eszközöket is feltártak, amelyeket biztosan nem a közelben talált kövekből készítettek, mivel a legközelebbi kovakő lelőhely több mint 60 kilométerre van. A helyszínt viszont a sűrű dzsungel miatt sokkal könnyebb lehetett vízen megközelíteni. Ugyanilyen kovakő pengéket egyébként Kelet-Timoron is találtak 44 ezer éves rétegekben.

A kutatók szerint feltehetőleg szigetről-szigetre haladva, fokozatosan és több lépcsőben hódították meg az Ausztráliától északra fekvő régiót, miközben a partokon élő vagy haladó emberek számára a tenger élelemforrást is jelentett.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Új részletek derültek ki elődeink vándorlásairól first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed