Újévi fogadalmak: miért olyan nehéz betartani őket?

Az új év mindig a friss kezdet lehetőségét hordozza magában. Az emberek ilyenkor hajlamosak új célokat kitűzni, változást ígérni önmaguknak – legyen szó egészséges életmódról, személyes fejlődésről vagy rossz szokások elhagyásáról. Azonban statisztikák szerint az újévi fogadalmak több mint fele már az első hónap végére kudarcba fullad.

Miért ilyen nehéz betartani ezeket a fogadalmakat?

1. Túl nagy elvárások

Sokan hajlamosak irreális célokat kitűzni, például 10 kiló fogyást egy hónap alatt, vagy az összes rossz szokásuk azonnali megváltoztatását. Ezek a célok gyakran túl általánosak és kivitelezhetetlenek, ami gyorsan elveszi a motivációt.

Ehelyett osszuk fel a nagy célokat kisebb, konkrét lépésekre. Például a „többet fogok sportolni” helyett határozzuk meg, hogy heti kétszer elmegyünk edzőterembe.

2. Hiányzó konkrét terv

Egy elhatározás önmagában nem elég. Ha nincs egyértelmű tervünk, az akadályok könnyen felülkerekedhetnek rajtunk.

Írjuk le, mikor, hol és hogyan valósítanánk meg a célunkat. Például az egészségesebb étkezéshez, készítsünk heti menüt és bevásárlólistát.

3. Motiváció gyors alábbhagyása

Az év első napjaiban az emberek lelkesek, de a hétköznapi rutin visszatérésekor a motiváció gyakran alábbhagy.

Ha külső motivációt keresünk, például társakat keresünk a céljaink eléréséhez vagy megjutalmazzuk magunkat egyes mérföldkövek elérésénél, az segíthet a motiváltság fenntartásában.

4. Túlzott önkritika

Amikor valaki elbukik – például kihagy egy edzést vagy egyszer megszegi a diétát –, hajlamos azt gondolni, hogy az egész fogadalom kárba veszett.

Fogadjuk el, hogy hibázni emberi dolog, ha meg is történt, folytassuk amit elkezdtünk, mintha mi sem történt volna.

5. Célok hiánya

Sokan divatból választanak fogadalmat, nem pedig azért, mert valóban fontos számukra. Ha egy cél nem illeszkedik az egyén személyes értékeihez vagy szükségleteihez, gyorsan elveszítheti jelentőségét.

Válasszunk olyan célokat, amelyek valóban tükrözik az értékrendünket és hosszú távú boldogságunkhoz járulnak hozzá.

6. Akadályok

A rossz szokások megszüntetését nehezítheti, ha a környezetünk nem támogatja az új viselkedésmintákat. Például, ha fogyni szeretnénk, de otthon csupa egészségtelen étel van, nehezebb tartani magunkat a célunkhoz – persze nem lehetetlen.

Emlékeztessük magunkat a céljainkra, akár kis cetlikkel, illetve együtt minden könnyebb, megpróbálhatjuk szeretteinket is a jobb szokások, fejlődésük felé terelni.

Miért éri meg próbálkozni?

Az újévi fogadalmak segítenek reflektálni az életünkre és kitűzni olyan célokat, amelyek személyes fejlődésünkhöz vezetnek. Bár a változás nehéz, a helyesen megfogalmazott és jól tervezett fogadalmak valóban elérhetők és tartós eredményeket hozhatnak.

Tippek a sikeres fogadalomhoz

Kezdj kis lépésekkel!
Kérj támogatást barátoktól vagy családtagoktól.
Kövesd nyomon a fejlődésedet, és ünnepeld meg a sikereket.
Légy türelmes önmagaddal!

Kapcsolódó
Kutyáink is jól járnak az újévi fogadalmakkal
Újévi fogadalmak, amikkel gazdi és kutyus egyaránt jól jár.

The post Újévi fogadalmak: miért olyan nehéz betartani őket? first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed