Úttörő a NOB új elnöke, de nem a semmiből jött

Kirsty Coventry Zimbabwe első – és eddig egyetlen – egyéni olimpiai aranyérmese, sőt érmese. A dél-afrikai ország nyolc érmet szerzett eddig a játékokon, ebből hét (két arany, négy ezüst és egy bronz) Coventry nevéhez kötődik (egy pedig az 1980-as női gyeplabda-válogatotthoz).

Mi különösen jól ismerhetjük Coventryt, ugyanis ő döntötte meg Egerszegi Krisztina 17 évig fennálló világrekordját 200 méteres hátúszásban 2008-ban.

A visszavonulásakor ő volt az egyedüli női úszó, aki elmondhatta magáról, hogy olimpiai érmek tekintetében befogta Egerszegit, mindketten hét-hét alkalommal állhattak a dobogóra. A magyar sportolónak azonban fényesebb a gyűjteménye: öt aranyat és egy-egy ezüstöt és bronzot nyert. Máig Coventry a legtöbb éremmel rendelkező afrikai olimpikon.

Coventry 2016-ban ugyan lezárta sportolói karrierjét, az elmúlt időszakban mégis újabb rekordokat döntött: ő lett a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 130 éves történetében az első női és az első afrikai elnök, 41 évesen pedig a második legfiatalabb, aki betölti ezt a pozíciót – az olimpiák újjáélesztésének atyja, Pierre de Coubertin 33 évesen lett a szervezet második elnöke.

Hat férfi versengett Coventryvel a posztért, végül a 97 szavazatból 49-et gyűjtött be, és lesz a világ legbefolyásosabb sportvezetői posztján nyolc évre a 12 év után távozó, 71 éves Thomas Bach utódja (a mandátum további négy évre meghosszabbítható).

Sokak várakozásával ellentétben már az első körben eldőlt, ki lesz a szervezet történetének 10. elnöke (ehhez 50 százalék plusz egy szavazatra volt szükség), ahogy az is többeket meglepett, hogy Coventry került ki győztesen. A második – 28 szavazattal – a NOB-nál 2001 óta dolgozó, 2016 óta alelnök Juan Antonio Samaranch lett (a NOB korábbi, 2010-ben elhunyt, azonos nevű elnökének fiáról van szó). Mellette még olyanokat sikerült maga mögé utasítani Coventrynek, mint

  • a brit Sebastian Coe, aki 2015 óta irányítja a Nemzetközi Atlétikai Szövetséget, a 2012-es londoni játékok szervezőbizottságának igazgatója, négyszeres olimpiai érmes, kétszeres olimpiai győztes (8 szavazat),
  • a francia David Lappartient, a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség és a francia olimpiai bizottság elnöke (4 szavazat),
  • a japán Vatanabe Morinari, a Nemzetközi Torna Szövetség elnöke (4 szavazat),
  • a svéd- brit Johan Eliasch, a Nemzetközi Síszövetség elnöke (2 szavazat),
  • és Fejszal Al-Husszein herceg, II. Abdullah jordán király öccse (2 szavazat).

Feladatok, kihívások

Kampányában Coventry a modernizáció, a fenntarthatóság előmozdítása, a sportolók jobb érdekképviselete mellett szólalt fel, illetve a prioritásairól elmondta, célja a sportban tapasztalható egyenlőtlenségek leküzdése, különösen „a női sportok megerősítése, a sportolónők védelme és esélyegyenlőségének előmozdítása mozgalmunk minden szintjén”.

Varga Jennifer / 24.hu

Ezen kívül is jó pár komoly kihívás vár rá – kezdésként rögtön Donald Trump. Több sportvezető ugyanis attól tart, hogy az amerikai elnök bevándorlási politikája hatással lehet a sportolók vízumszerzésére, sokak részvételét megnehezíti a következő, 2028-as nyári olimpiai játékokon Los Angelesben. Trump második elnöksége alatt a kubai női kosárlabda-válogatott már pórul járt, nem engedték be őket az országba. Ahogy valószínűleg minél nagyobb beleszólást akar magának, és az sem kizárt, hogy átpolitizálja az elvileg politikamentes rendezvényt.

The post Úttörő a NOB új elnöke, de nem a semmiből jött first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed