Egy új javaslat szerint, a jelenlegi pár kilowattóra helyett, 5 megawattra emelnék azt limitet, ami felett távvezérléssel szabályozhatóvá kell tenni a naperőműveket. A lépés közvetetten a teljes magyar villamosenergia-rendszer ellátásbiztonságát is érintheti.
Mi történt? Egy új javaslat alapján az 5 megawattnál (MW) kisebb teljesítményű naperőművek esetében megszűnhet az a kötelezettség, melynek értelmében távvezérléssel szabályozhatóvá kell tenni a rendszert – írja a Portfolio.
Az aFRR (automatic Frequency Restoration Reserve; automatikusan aktivált frekvencia helyreállítási tartalék) -akkreditációs követelmény 2022-ben lett bevezetve, a lényege, hogy a magyar villamosenergia-rendszert irányító MAVIR a rendszeregyensúly fenntartása érdekében bármikor lekapcsolhatja a nem háztartási méretű napelemes rendszereket (HMKE).
Kire vonatkozik jelenleg? A követelmény tehát vonatkozik nem csak a hálózatra termelő, hanem a saját célra termelő (SCTE), a hálózatba való betáplálásra nem képes úgynevezett visszwattos erőművekre, a néhány kW-os rendszerekre is.
Miért fontos ez? Ha a kötelezettséget megszüntetik, az a portál szerint a kötelezetteken, a naperőmű-beruházókon és üzemeltetőkön túl az aFRR-kötelezettség ellátására szakosodott cégeket, valamint a magyar villamosenergia-rendszer ellátásbiztonságát is érinti.
A kötelezettség erős piaci innovációra sarkallta a szereplőket, a kiszabályozás költségeit mérséklő piaci szolgáltatás jelent meg a hazai napenergia-szegmensben, és új bevételi forrást kínál a saját célra termelő erőműveket üzemeltető iparvállalatoknak. A szektor tehát önerőből alkalmazkodott, és megteremtette a megoldást, az új elképzelések viszont ezt eltörölnék, a Portfolio szerint kedvezőtlenül befolyásolva a szektor jogi kiszámíthatóságának megítélését is.
A szabályozás esetleges feloldása az egész villamosenergia-rendszer szempontjából is jelentős, nemzetgazdasági érdek lenne, hogy a kiszabályozási költségek a lehető legalacsonyabban legyenek, és hogy minél több eszköz legyen szabályozható.
Mit szólnak a piaci szereplők? A mérethatár megemelésével az érintettek jelentős része egyetért, a mértékével viszont nem. A független aggregátorok – a velük leszerződött energiatermelők és -felhasználók fogyasztásának rugalmasságát értékesítik, ami azt jelenti, hogy az aggregátorok IT-eszközeikkel úgy alakítják az érintett berendezések működését, hogy az a villamosenergia-rendszer egyensúlya szempontjából a leginkább kedvező legyen – a rendszerirányító által javasolt 5 MW helyett 400 kilowattnál (kW) húznák meg az aFRR-akkreditációs kötelezettség határát.
The post Változás jöhet a hazai naperőmű szabályozásban appeared first on Forbes.hu.