Van-e élet a balkonon a muskátli után?

Ha azt gondolnánk, hogy miután levettük az ablakokból a balkonról a szépséges, buja muskátlikat – és elvittük a garázsba teleltetni –, üresen, növények nélkül maradunk egészen tavaszig, nagyobbat nem is tévedhetnénk. A Flora Hungaria Nagybani Virágpiac szakértője mesélt nekünk arról, hogy milyen gazdag kínálat közül választhatunk ilyenkor, a hideg, őszi napokban is, ha dísznövény-kompozíciót szeretnénk készíteni.

wikimedia commons

Ebben az időszakban is használhatjuk bátran a multiflóra krizantémokat, kisebb cserjeféléket, díszfüveket. Nagyon mutatósak a különböző gaultheria fajták. Fajdbogyóként ismerhetjük ezeket a bogyós, mutatós dísznövényeket. Szép piros termései vannak, örökzöld a levelük és ebben az időszakban nagyon jól érzik  magukat, tavaszig díszítenek a bogyóikkal. Ezeket egy másik népes csoporttal, a hangafélékkel együtt használhatjuk, kreatívan ültetve, tervezve akár egy nagyobb balkonládában. Van amelyik ősszel és van, amelyik kora tavasszal virágzik. Több féle színváltozatban is beszerezhetőek, így magunk állíthatjuk össze a növény-kompozíciónkat

– mondta el Treer András. A virágpiac szakértője az évelők közül megemlítette az ínfű féléket, melyek nagyon színgazdag szín és formavilágú csoport. A heucherák, a tűzgyöngyvirágok szintén csodás őszi hangulatot tudnak teremteni a rozsdás színárnyalatokkal. Hebe fajták, a veronikacserjék és a borostyánfajták gazdagíthatják a cserepeinket, virágládáinkat.

De a díszkáposzták is nagyon jól érzik magukat ilyenkor és együtt ültethetőek az előbb említett növényekkel. Olyan kombinációkat kreálhatunk így, ami igazán virágossá varázsolja a kerteket, ablakokat, balkonokat, nem is fog hiányozni a muskátli. Egy-egy nagyobb dézsában egy kisebb törpecserjét is ültethetünk, mint például a kecskerágó vagy a kalikarpa, amelynek nagyon szép lilás, őszi bogyói vannak.

A virágpiac szakértője elmondta, hogy ezek a kombinációk általában úgy szoktak kinézni, hogy keresünk egy olyan növényt, ami kicsit lebomlik, mint az előbb említett borostyán, ehhez keresünk olyat, ami jó töltőnövény, ezekből többféle textúrát is alkalmazunk. Legyen egy úgynevezett fő növényünk is, oszloposabb, kiemelkedőbb a többi közül, így egy jól megalkotott látványt tudunk létrehozni egy hosszúkás ládában vagy akár egy nagyobb kosárban az ajtó előtt. A társításban legyenek virágosak és olyanok, amelyek a lombszínükkel vagy termésükkel, a bogyókkal díszítenek.

wikimedia commons

A helleborusok, hunyorfélék december környékén virágoznak, dughatunk olyan virághagymákat a földbe közéjük, amelyek kora tavasszal váltják majd ezeket, így képezhetünk átmenetet is. Felfrissíthetjük, átalakíthatjuk a kis ültetvényünket, mindig az adott évszakhoz igazítva

– tette hozzá a szakember.

Ami pedig a locsolást illeti, megtudtuk, hogy ezekben az őszi, téli összeültetésekben is gondoskodni kell a rendszeres vízutánpótlásról. Legyen a láda, teknő, kosár alja kilyukasztva, hogy a felesleges víz távozhasson. Az időjárásnak megfelelően kell öntözni, nyilván nem olyan sűrűn, mint a nyári melegben, de figyelni kell, mert ha sokáig fagyos a talaj és nem jut a növény gyökérzete vízhez, bizony ki is száradhat.

Kapcsolódó
Évi 300 ezer tonna oxigént kapunk a karácsonyfatermelőktől
A hazai fenyőknél a szakértő szerint 15-20 százalékos áremelkedésre lehet számítani idén.

The post Van-e élet a balkonon a muskátli után? first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed