Van összefüggés? Vénás betegség és genetika

Nő fotelben ülve felpolcolja lábait.

Nő fotelben ülve felpolcolja lábait.

A világon nagyon sokan szenvednek valamilyen vénás megbetegedésben. A varikózus véna nevű betegség is sok embert érint. Kialakulásában sok minden szerepet játszik: a hosszú ideig történő állás, az állómunka, a terhesség és az elhízás is. Azonban tudnunk kell, hogy a genetika is nagyon meghatározó lehet. Ha a szüleinknek és a nagyszüleinknek is problémáik voltak a vénáikkal, azaz vénás betegségük van/volt, akkor nagy az esélye, hogy nálunk is elő fog fordulni hasonló.

A varikózus vénák általában a lábak betegsége, a lábakat érinti. Számos tanulmány igazolta tehát, hogy a genetika jelentősen befolyásolja a varikózus véna kialakulásának esélyét. Ha a családban van olyan személy, akinek ez a betegsége, akkor ez mintegy 50%-kal növeli meg a kockázatokat.

A visszerek kialakulása azonban nemcsak egy specifikus géntől függ, hanem genetikai tényezők kombinációjától. A kutatók ugyanis olyan genetikai markereket azonosítottak, amelyek a vénák nem megfelelő működéséhez és betegségéhez kapcsolódnak. Azonban nemcsak az öröklés játszik szerepet a varikózus vénák kialakulásában, hanem egyes környezeti és életmódbeli tényezők is okai lehetnek a létrejöttének.

Egy tanulmány szerint a vénák falai amiatt is meggyengülhetnek, ha a szervezetben nem megfelelő a kollagén mennyisége, vagy a kötőszövetek meggyengülnek. Vannak olyan gének, amelyek a gyulladásért felelnek. Ha ezek nem működnek megfelelően, akkor szintén kialakulhatnak visszérbetegségek.

A genetika tehát növelheti a varikózus vénákra való hajlamot, azonban bizonyos életmódbeli változtatások jelentősen segítenek csökkenteni a kockázatokat és enyhíteni a tüneteket. A rendszeres testmozgás kulcsfontosságú, hiszen a fizikai aktivitás fokozza a véráramlást, és csökkenti a visszér kialakulásának kockázatait.

A testsúlykontroll is elemi, hiszen az egészséges testsúly fenntartása enyhíti a vénákra nehezedő nyomást, és csökkenti a visszerek kialakulásának kockázatait.

A lábak felemelése pihenés vagy alvás közben javítja, elősegíti a vér visszaáramlását a szívbe.

Kerülje a hosszan tartó állást és ülést. Tartson kiesebb-nagyobb szüneteket munka közben is, mivel a mozgás és a nyújtás is felpezsdíti a keringést, ami enyhíti a visszerekre nehezedő fájdalmat.

A kompressziós harisnya külső támogatást nyújt a vénáknak, és segít csökkenteni a duzzanatot, illetve a szimptómákat.

Milyen étrendet állítsunk be, ha visszérbetegségünk van? Kerüljük a sós és feldolgozott ételeket, ugyanis ezek a táplálékok vízvisszatartást okoznak, növelik a nyomást a szervezetben, pontosabban a visszerekre, ami akadályozza a megfelelő vérkeringést. Korlátozzuk a cukor mennyiségét az étrendünkben, mert ez hozzájárul a súlygyarapodáshoz. A rostban szegény táplálkozás székrekedést okoz, ami hozzájárul az aranyér és a varikózus vénák kialakulásához.

Fogyasszunk omega-3 zsírsavakban, antioxidánsokban, tápanyagokban gazdag ételeket, mivel ezek hozzájárulnak a vénák egészséghez. Vénabarát ételnek számítanak a gyümölcsök, hiszen antioxidánsokkal és gyulladáscsökkentő vegyületekkel vannak tele. A citrusfélék C-vitamint is tartalmaznak, amely csökkenti a vénák duzzanatát. A gyümölcsök és a zöldségek ezen kívül magas rosttartalmúak, így segítik a székrekedés megelőzését. Sok rostot tartalmaz a cékla, a kelkáposzta, a brokkoli, a kelbimbó, az alma, a körte, az avokádó.

Amennyiben vénás betegségben szenvedünk, a bioflavonoidokat is illesszük be az étrendünkbe, ugyanis ezek gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek, és pozitívan hatnak a vénák egészségére. Segítenek az oszteoartritisz és a gyulladásos állapotok kezelésében, csökkentik a vénák duzzanatát, és segítenek megerősíteni a vénák falait. Sok bioflavonoidot tartalmaz a szőlő és a citrusfélék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed