Haraszti Gyula, az Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgató-helyettese a közelmúltban elmondta: a korábban egészséges képet mutató Rákóczi-törökmogyrófa a 2022-es aszály után kezdett el haldokolni, hanyatlását a kora is eredményezhette. A Rákóczi-törökmogyorófa az idén már nem hozott élő hajtásokat, ezért úgy ítélték meg, hogy az sajnos elpusztult, és a sorsán szakember sem tud már segíteni, írta a Nógrád vármegyei hírportál.
A portál érdeklődésére Haraszti Gyula, Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgató-helyettese akkor kifejtette azt is, hogy a matuzsálemről próbáltak szaporítóanyagot gyűjteni, illetve a környezetében magoncokat találni. Sajnos a begyűjtött magok kicsíráztatása nem sikerült, azonban a fa környezetében találtak egy fiatal törökmogyoró egyedet, az ahhoz vezető ösvényt szegélyező fagyalsövényben.
A Danuba szaktanácsadói, Balogh Evelin és Gál József nemrég jártak Romhányban, hogy segítsenek megmenteni a haldokló törökmogyoró fát.
Miután alaposan átvizsgálták, megállapították, hogy van még élő része a fának. Javaslatukra, azonnal elvégeztük a Tricho Immun nevezetű mikrobiológiai készítmény injektálását, amit még az idén megismétlünk egyszer. Bízunk benne, hogy tavasszal a fa új hajtásokat fog hozni
– részletezte Turi Tímea, Romhány polgármestere, és kiemelte, hogy mivel a terület veszélyes, azt egyenlőre lezárták.
300 évesnél idősebb, 25 méter koronaátmérőjű és 20 méter magas az a famatuzsálem, melyet Rákóczi-törökmogyorófaként emlegetnek Romhányban.
The post Van remény a legendás Rákóczi-fa megmentésére Romhányban first appeared on Sokszínű vidék.