Ha minden az eredeti tervek szerint zajlik, akkor a TikTokot a hétvégén lényegében lekapcsolják az Egyesült Államokban. Vasárnap lép ugyanis életbe a szövetségi tilalom, amit a Legfelsőbb Bíróság pénteken jóváhagyott.
Egy tavaly áprilisban elfogadott amerikai törvény kimondja: amennyiben 2025. január 19-ig nem találnak új, nem kínai tulajdonost az eleinte bolondos táncvideóiról ismert, ma már komoly politikai befolyással is rendelkező applikáció amerikai érdekeltségének, akkor el kell távolítani az alkalmazásboltokból és az internetes tárhelyszolgáltatásokból. A kínai tulajdonos állítólag azt tervezi, hogy vasárnapra virradóan leállítja az alkalmazást a 170 millió amerikai felhasználó számára.
Ha jól értem, elsötétülünk. Lényegében leáll a platform
– mondta a Legfelsőbb Bíróságon a TikTok ügyvédje, Noel Francisco.
Miről szól a tiltás?
Az amerikai törvényhozók azért hozták meg a TikTokot betiltó jogszabályt, mert az alkalmazás az anyavállalatán, a kínai ByteDance-en keresztül biztonsági kockázatot jelent. Az USA-ban számos kormányzati szervnél, egyetemnél, cégnél már korábban betiltották az alkalmazás használatát, mivel azon keresztül Kína kémkedhet, hozzáférhet a felhasználók adataihoz, továbbá az app segítségével politikai propagandát és dezinformációkat terjeszthet. Ezeket a vádakat a TikTok és az anyavállalata, a ByteDance következetesen tagadja. A TikTok szingapúri vezérigazgatója, Shou Zi Chew többször is kijelentette: semmilyen felhasználói adatot nem adnak át a kínai kormánynak.
Tasos Katopodis / Getty Images A TikTok vezérigazgatója, Shou Zi Chew felkészül a tanúvallomásra a képviselőház energiaügyi és kereskedelmi bizottsága előtt.
A ByteDance anyavállalat 60 százalékban nyugati befektetők tulajdonában van, de a cég kínai alapítója és vezetője, Csang Jiming birtokolja a szavazati jogok több mint 50 százalékát.
A törvény miatt a TikTok a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, érvelése szerint a tiltás az alkotmányban (pontosabban annak első kiegészítésében) rögzített szólásszabadságot sérti. A bíróság már a múlt heti meghallgatáson jelezte, valószínűleg nem helyezik hatályon kívül a jogszabályt. A Legfelsőbb Bíróság elnöke, John Roberts azzal érvelt, hogy a törvényhozókat nem a platform tartalma foglalkoztatja, hanem nemzetbiztonsági aggályokról van szó: félő, hogy egy külföldi hatalom esetleg amerikai felhasználók millióinak adatait gyűjti.
Végül ez az érvelés győzött a Legfelsőbb Bíróság pénteken közölt ítéletében is. A testület szerint érvényes az az indoklás, hogy Kína az USA nemzetbiztonságát áshatja alá az amerikaiak adatainak gyűjtésével. Azokat az érveket viszont nem fogadták el, és nem lettek volna elegek a tiltáshoz, hogy a TikTokkal Kína befolyásolásra lett volna képes. A tiltás helybenhagyásában minden bíró egyetértett.
A tilalom közvetlenül nem a TikTokot, hanem annak terjesztőit, például a Google-t és az Apple-t érinti, amelyek, amennyiben az alkalmazásboltjaikban vasárnap után is elérhető marad az alkalmazás, bűncselekményt követnek el. Ugyanez vonatkozik a tárhelyszolgáltatókra, amelyeknél letölthető az alkalmazás. Arról megoszlanak a jogértelmezések, hogy az internet- és mobilszolgáltatóknak előírja-e a törvény a TikTok korlátozását, most az látszik, hogy weboldalon továbbra is elérhető lesz, illetve azok is tovább használhatják, akik már korábban letöltötték az appot.
Ez a gyakorlatban ugyanakkor azt jelenti, hogy frissítések és trükközések nélkül (mint például a VPN-használat) előbb-utóbb használhatatlanná válik az alkalmazás – még azoknak is, akik vasárnap előtt letöltötték. Mivel a legtöbben az appon keresztül használják, ez hosszú távon biztosan a TikTok halálát jelentené az USA-ban.
Értékesítés
A tiltás nem lépne hatályba, ha a ByteDance eladná az alkalmazást egy nem kínai befektetőnek. Bár elvileg ez lenne a legkönnyebb megoldás a TikTok amerikai fennmaradására – hiszen így a tiltás nem lenne alkalmazható –, valójában egyáltalán nem olyan egyszerű kivitelezni.
The post Vasárnap vége lehet a TikToknak Amerikában – bár Trump még közbeléphet first appeared on 24.hu.