Védetté nyilvánították a San José roncsát

Védett régészeti övezetté nyilvánította a kolumbiai kormány azt a helyet, ahol a több mint 300 éve elsüllyedt San José nyugszik – számol be az MTI az AFP-re hivatkozva.

A spanyol gálya a Karib-tengeren veszett el, fedélzetén felbecsülhetetlen értékű, aranyat és drágakövet is tartalmazó rakomány utazott.

„Ez az első alkalom, amikor ilyen mélyen (600 méter) fekvő tenger alatti régészeti örökségi övezetet védetté nyilvánítanak, ez történelmi tettnek számít Latin-Amerikában” – mondta Juan David Correa kulturális miniszter, aki helyi idő szerint május 22-én mutatta be a maradványokhoz vezetett tudományos expedíció első szakaszát. A szakértők kívülről vizsgálták meg a roncsot.

A spanyol armada egyik legnagyobb hajóját a brit tengerészet süllyesztette el 1708. június 7-én a délnyugat-kolumbiai Rosario-szigetenél, Cartagena de Indias, Bolívar megye székhelye közelében. A gálya többek között aranyat, ezüstöt és drágaköveket szállított az amerikai spanyol gyarmatokról V. Fülöp király udvara számára.

A védelmi és a kulturális minisztérium, valamint a Kolumbiai Antropológiai és Történelmi Intézet (ICANH) vezetésével folyó jelenlegi kutatás feladata a 2015-ben felfedezett hajóroncs felmérése. A kolumbiai hadsereg 2022-ben korábban kiadatlan képeket tett közzé a maradványokról, a fotók négy korábbi misszió során készültek.

A San José pontos elhelyezkedését titokban tartják, hogy megóvják a kincskeresőktől. A roncsot az egyik legjelentősebb régészeti felfedezésének minősítették.

A hajó a lokalizálása óta heves viták robbantak ki akörül, hogy több milliárd dollár értékű szállítmánya kihez tartozik. Spanyolország magának követeli a tulajdonjogot egy UNESCO-egyezmény alapján, amelynek Kolumbia nem részese, a bolíviai őslakosok pedig azt állítják, hogy a hajó kincseit az ő földjeikről hurcolták el. Gustavo Petro kolumbiai elnök kormánya azt szeretné, ha az országában maradna a rakomány, hozzájárulva a tudományhoz és a kultúrához.

The post Védetté nyilvánították a San José roncsát first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed