Veszélyes inváziós hal terjed az Adriai-tengerben, már Horvátország partjainál is megtalálták. Egy frissen megjelent tanulmány szerint az első horvátországi példányt Medulin kikötőjében fogták ki, ami a faj eddigi legészakibb megfigyelését jelenti.
Az ezüst csikóhal (Lagocephalus sceleratus) egy mérgező gömbhal, amely az Indiai- és a Csende-óceán trópusi területein őshonos. Ugyanakkor inváziós fajnak számít, vagyis gyorsan képes betörni új élőhelyekre is, ahol komoly problémákat okozhat.
Először 2003-ban tűnt fel a Földközi-tengerben, ahová a szakértők szerint a Szuezi-csatornán keresztül juthatott be. Onnan fokozatosan egyre nagyobb területen terjedt el, megfigyelték Albánia, Olaszország, Bosznia-Hercegovina és legújabban Horvátország közelében is.
Az ezüst csikóhal kifejezetten veszélyes állat hírében áll: erős harapása súlyos sérüléseket okozhat, akár ujjvégek elvesztésével is járhat.
Húsa és belsőszervei pedig egy erős idegmérget, tetrodotoxint tartalmaznak, amelynek elfogyasztása könnyen halálos lehet. Az emberek mellett pedig az élővilágra is veszélyt jelent, hiszen ragadozó életmódot folytatva kagylókat, csigákat és tengeri uborkákat fogyaszt, ezzel megbolygathatja a tenger ökoszisztémáját.
A kutatók úgy vélik, az ezüst csikóhal legújabb észlelése világosan mutatja, hogy a faj jelenleg is terjeszkedik, ami beláthatatlan ökológiai és gazdasági kockázatokat hordoz magában. Éppen ezért fontosnak tartják, hogy az országok felhívják lakosaik figyelmét a veszélyre, minél behatóbban kezdjék el monitorozni a faj terjedését, valamint kezdjék meg eltávolítását az európai vizekből.
The post Veszélyes, idegen állat tűnt fel Horvátország partjainál first appeared on National Geographic.

