Amerikából hazánkba telepedett rovar okoz egyre nagyobb problémát a Szent György-hegyi szőlőültetvények gazdáinak. Sokan attól tartanak, hogy a kártevő jelenléte járvány kialakulásához is vezethet a térségben.
Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) Észak-Amerikából származó inváziós faj. Fő tápnövénye a szőlő, amelynek a levélfonákán szívogat.
Tojás alakban a tőke kétéves részén, a foszló kéreg alatt telel át, a lárvák kelése időjárástól függően május közepétől egészen július első dekádjáig tarthat. A kifejlett rovarok júliusban jelennek meg és egészen szeptember végéig, október elejéig, illetve a fagyokig megfigyelhetőek.
Amint a Sokszínű Vidék írja, ez a kabócafaj azért veszélyes, mert egy aranyszínű sárgaság nevű betegséget okozó fitoplazmát terjeszt. A kórság, ahogy neve is jelzi, a szőlő leveleinek elsárgulását okozza, és akár 20-50 százalékkal is csökkentheti a tőkék terméshozamát. A fertőzés következtében a termés bogyói összezsugorodhatnak, megbarnulhatnak, rossz ízűvé válhatnak.
Az aranyszínű sárgaság terjedése járványszerű, az újabb növények fertőződése egy-egy beteg tőke
körül foltszerűen következik be és látványos pusztulást okoz.
Akár a tőkék 80-100 százaléka is megfertőződhet a fitoplazmával, fogékony fajták esetében néhány év leforgása alatt ki is pusztulhatnak.
Betegség megfékezésére növényvédő szeres eljárás nincs, ezért fontos a kórokozót terjesztő kabócák elleni fellépés, hogy elejét lehessen venni a járványnak. Ehhez az kell, hogy a gazdák mindnyájan megfelelően permetezzenek. A betegség ugyanis főként a műveletlen, gazos területekről terjedhet tovább, ahol nem permeteznek az előírt módon.
The post Veszélyes kártevő terjed a Balaton-felvidéken first appeared on National Geographic.