Virágzik hazánk egyetlen őszi orchideája

A 6-20 centisre növő őszi füzértekercsre egy Balaton-felvidéki réten találtam rá, szinte ki sem látszott a gyér fűből, az idei, aszályos nyár miatt csak néhány példány virított. A fakó, szinte szürkés-zöldes száron spirálisan sorakoznak a pár milliméteres virágok, amelyek szintén fakó zöldes-fehéres árnyalatúak. Azt csak nagyításban lehet látni, hogy mind a növénykét, mind a virágait aprócska, de sűrűn nőtt mirigyszőrök borítják. Ezeknek köszönhetően a virág olyan, mintha csillogó dér vagy cukormáz bevonata lenne.

Az őszi füzértekercs a beporzók, jelesül méhek, főként poszméhek segítségét igényli a szaporodáshoz, édeskés illattal és nektárral is csalogatja őket. Más orchideákhoz hasonlóan e fajnak is szüksége van a talajban élő, vele gyökérkapcsolt gombákra.

A faj Európától Észak-Afrikán át Ázsiáig, a Himalájáig terjedő területen honos, a forró nyári hónapokat föld alatti rizómáiban tölti, csak nyár végén törnek elő virágos hajtásai. A leveleit a virágzást követően, általában szeptember végén hozza, ezek egészen a következő tavasz végéig láthatóak maradnak.

Az orchideákra jellemző módon egészen apró, porszem-szerű magvakat hoz, amelyeket a szél szállít el. növény nemcsak gyökérkapcsolt gombatársakkal, hanem a szövetei belsejében, vele szimbiózisban élő gombákkal is rendelkezik. Ha a mag sikeresen csírázik és összetalálkozik a vele együtt élő gombákkal, hosszú-hosszú évek telnek el, míg kihajt a talajból.

Leveleket csak akkor fog hozni, ha már sok éve él együtt a gombáival, majd az első leveleket még 3-5 évvel követi az első virága. Ez azt jelenti, hogy nagyjából 10-12 éves legalább az a növény, ami először virágot hajt.

The post Virágzik hazánk egyetlen őszi orchideája first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed