Szerte az országban léteznek értékes gyűjtemények, melyek különleges tárgyakat őriznek. A gyűjtők szenvedélyesen kutatják a szebbnél szebb darabokat, melyeket később szerencsés esetben méltó körülmények között bemutathatnak az értékes tárgyak iránt érdeklődőknek. Így történt ez Borus Ferenc zsámbéki lámpagyűjtő és restaurátor esetében is, akinek a kollekciója néhány év alatt tekintélyes gyűjteménnyé terebélyesedett.

Borok és lámpák
A tárgyak összegyűjtője – a kisújszállási születésű Borus Ferenc – katonaévei után költözött Zsámbékra. Az alföldi fiatalember a jobb megélhetés reményében érkezett a községbe, és nem csalódott.
A gyűjtés az 1960-as években kezdődött palackozott italokkal. Borus úr a saját borospincéjében rendezett be egy „Bormúzeumot”, ide keresett megfelelő világítási eszközöket. Így kezdődött Ferenc és a lámpák közös története. A gyűjtőnek más tárgyak is megragadták a fantáziáját. A lámpák előtt palackozott italokat, később néprajzi tárgyakat és katonai relikvákat is gyűjtött. A Bormúzeumban mintegy 1000 üveg bor és a borászathoz kapcsolódó érdekes tárgy található.

Ferencnek annyira megtetszettek a szebbnél szebb lámpák, hogy szenvedélyévé vált a régi tárgyak felkutatása. Később nagyobb lendületet vett a gyűjtés, volt olyan nap, amikor 20-25 darab patinás lámpát is sikerült felkutatnia. Borus Ferenc a kiállított tárgyakat egy-két lámpától eltekintve saját pénzén vásárolta meg.

Saját kezűleg restaurálja a lámpákat
A gyűjtő eredetileg műszerész végzettséggel rendelkezik. A legtöbb tárgy piszkosan, rozsdásan, hiányosan került elő, így Borus Ferenc a restaurálás fortélyait is elsajátítva, minden egyes lámpát saját kezűleg újított fel. Kezdetben a szoba-konyhás lakást díszítette a gyűjtemény, de hamarosan újságcikkek jelentek meg róla, és a tévében, rádióban is egyre többen hallhattak a lámpákról.
Ahogy nőtt az érdeklődés, egyre többen kérték, hogy mutassa be nyilvánosan a gyűjteményt. Ennek hatására 1970-ben „közkívánatra” megnyílt az első állandó kiállítás a helyi művelődési házban, ahol körülbelül 250 lámpát lehetett megcsodálni. A gyűjtemény folyamatosan bővült és világhírnévre tett szert, köszönhetően a Magyar Távirati Irodának, amely az egész világon hírt adott róla.





7 fotó
Értékes ritkaságokat őriznek
A múzeum anyaga gyorsan gyarapodott, ebben nagy szerepe volt a magyar filmgyártásnak is, hiszen számos lámpát kölcsönöztek forgatásokhoz. Az ebből befolyt bevételekből sikerült komoly fejlesztéseket megvalósítani, mivel a gyűjteménynek szűkösnek bizonyult a művelődési ház kisterme. 1979-ben nyílt meg jelenlegi helyén a Lámpamúzeum egy 19. századi parasztházban, melyet Zsámbék Nagyközség Közös Tanácsa vásárolt meg erre a célra.

Olyan különleges darabokkal büszkélkedhetnek, mint a 300 éves kínai vázából készült lámpa és a Carcel olajpumpás lámpa. Egy speciális áramfejlesztő lámpa mellett Jókai Mór gyertyatartója és József Főherceg reggeliző kályhája is a gyűjtemény része. Jókai Mór meisseni porcelánból készült gyertyatartóját a gyűjtő az író leszármazottaitól vásárolta. Mindezek mellett megcsodálható egy 1870 körül készült Zsolnay majolika-lámpa és egy meisseni porcelán talpú petróleumlámpa is.





14 fotó
Komoly elismerésekben részesült
A Lámpamúzeum 1980-ban felvételt nyert a Nemzetközi Lámpaklubba Amerikában, valamint az Ausztrál Múzeumi Társaságok tagjai közé is beválogatták 1983-ban. A gazdag gyűjtemény 1995-ben bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe.

Borus Ferencnek 1998-ban Zsámbék község vezetősége a díszpolgári címet adományozta. A gyűjtő-restaurátor értékmentő tevékenységét a magyar köztársasági elnök Arany Emlékéremmel jutalmazta 1999-ban, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége pedig elismerő oklevelet adományozott Borus Ferencnek 80-ik születésnapja alkalmából, 2012-ben.
Különleges gyűjteményekről többször írtunk már, egy budapesti építész káprázatos kerámiagyűjteménnyel rendelkezik, melyben ritka kőedények is vannak. Egy békési szobafestő 300 darabos bicska gyűjteményében ritkaságok lapulnak, de számára minden egyes darab értékes. Egy kiskunmajsai postás gyönyörűen felújított egy évszázados parasztházat, melynek falai között patinás régiségeket őriz.
The post Zsolnay majolika-lámpa és Jókai gyertyatartója tündököl a zsámbéki Lámpamúzeumban first appeared on Sokszínű vidék.

