Észak-Amerika egyik leggyakoribb réce faja a zöldszárnyú réce egy példány bukkant fel a tatai Öreg-tavon, közölte a Facebookon a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület.
Ez madárszenzációnak számít, hiszen ennek a fajnak ez mindössze a második előfordulása hazánkban Az első 1998-ban volt a Hortobágyon.
Más amerikai récékhez hasonlóan elsodródott egyedek jelennek meg kontinensünkön, melyek nem jutnak el közép-amerikai telelőhelyeikre.
Ezt az adatot látta meg, Horváth Gábor madarász, akinek egy kis kutakodás után sikerült kiderítenie, hogy a tatai vadludas webkamera előtt volt a zöldszárnyú réce.
A faj sekély vizű tavak, időszakos elöntések mentén költ az amerikai kontinens északi részein. Életmódja európai rokonához, a csörgő récéhez nagyon hasonló. Fészekalja 5-16 tojásból áll. Tápláléka az iszapból kiszűrt magvakból, rovarokból és más vízi szervezetekből áll.
Az adat hazai publikálás után több tucat madarász látogatott el az Öreg-tó partjára, hogy megnézze ezt a ritkaságot.
A madár megfigyelését sokszor segítette, hogy az első észlelés óta többször is látható volt a webkamera közvetítésében.
Bízunk benne, hogy még egy pár napig látható lesz a madár és mindenki rögzítheti a fajlistájára
– zárták a bejegyzést.
A napokban egy másik ritkaság, egy pelikán bukkant fel Makón, nemrég pedig olyasvalamit rögzített az ország legjobb természetfotósának webkamerája, amiről még ő sem tudta, mi az.
The post 1998 óta nem látott madarat szúrtak ki külföldről a tatai Öreg-tó webkameráján first appeared on Sokszínű vidék.