December 16-án egy hazai fémgyűrűs szerecsensirályt észleltek Dél-Portugáliában (Renaud Flamant), amelyet fiókakorában gyűrűztek Rétszilason, 2003-ban (Szinai Péter), közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Mivel a madáron csak acélgyűrű volt, ezért nehezen sikerült valamennyi karakter biztos leolvasása, a megfigyelőnek fél órájába telt – egy nagy nagyítású teleszkóppal –, mire az egész gyűrűszám meg lett. A madár fiókakorában, a jelölésekor kapott színes gyűrűt – amit sokkal könnyebb leolvasni –, de azt elvesztette, valamikor 2009. után. Korábban, 2005-ban és 2009-ben három alkalommal is azonosították a piros, három karakteres színes gyűrűje alapján, minden esetben Dél-Spanyolországban.
Mivel nagyon kevés – mindössze négy – megfigyelési adattal rendelkezünk, nem ismerjük a madár élettörténetének részleteit, nem tudni, hogy hol fészkel, visszajár-e a Kárpát-medencébe. Amit tudunk, hogy a Magyarországon ezidáig meggyűrűzött szerecsensirályok közül ez a példány a legidősebb, ami megkerült
– részletezték.
Magyarországon eddig 6380 szerecsensirályt jelöltek, nagyrészüket fiókakorban, és színes (piros) gyűrűkkel. Közülük 2224 példány került meg külföldön, összesen 26461 esetben. Ez a meggyűrűzött madarak 35 százaléka. Európa legtöbb országába eljutottak a hazai gyűrűzésű szerecsensirályok, de a legtöbb megfigyelés az atlanti partvidéken és a Földközi-tenger nyugati medencéjének európai partvidékén valamint az Adriai-tenger partjainál történt.
Ősszel hazánkban is különleges vendég tette tiszteletét, a világ legkisebb sirálya járt a Pacsmagi tavaknál.
The post 21 éve Magyarországon gyűrűzött szerecsensirály bukkant fel Portugáliában first appeared on Sokszínű vidék.