98 évesen kapott tiszteletbeli doktori címet egy angol nő

75 évvel úttörő felfedezése után, 98 évesen kapott tiszteletbeli doktori címet Rosemary Fowler – írja a The Independent. A fizikus korábban azért hagyta ott az egyetemet, hogy családot alapítson.

A Fowler által 1948-ban, a Bristoli Egyetemen elért eredmények megnyitották az utat az olyan kritikus jelentőségű felfedezések előtt, amelyek átírták a fizika ismert törvényeit. Ő fedezte fel a kaon részecskét, ami elősegítette a részecskefizika forradalmát.

A kutató azután mondott le doktori ambícióiról, hogy 1949-ben feleségül ment kollégájához, Peter Fowlerhez.

Tiszteletbeli címét a közelmúltban Cambridge-i otthona közelében, egy zártkörű ünnepségen adta át a Bristoli Egyetem Nobel-díjas kancellárja, Sir Paul Nurse.

Fowler elmondta, hogy megtisztelve érzi magát, noha azóta sem ért el semmi olyat, amiért kiemelt tisztelet járna neki. Nurse az eseményen méltatta Fowler intellektualitását, illetve munkáját.

1948-ban a bristoli fizikusok Cecil Powell vezetésével alapvető részecskéket kerestek. Powell ekkor már észlelte a piont, amiért később, 1950-ben Nobel-díjat kapott. Az akkor még csak 22 éves Rosemary Fowler doktori kutatása keretében találta meg a kaont, amely egy korábban ismeretlen részecske volt. Eredményeit három tudományos cikkben ismertette, majd elhagyta az egyetemet.

Fowler 1926-ban született Suffolkban Brown néven, apja a Királyi Haditengerészet mérnökeként dolgozott, ezért családja sokat utazott. Gyermekként matematikában és természettudományokban is jól teljesített, az írást viszont nem élvezte. Évfolyamában ő volt az egyetlen lány, aki egyetemre ment.

Peter Fowlerrel három gyermekük született. Lányuk, Mary Fowler matematikát, majd geofizikát tanult, Svájcban, Kanadában és Angliában is dolgozott, 2012 és 2020 között pedig a Cambridge-i a Darwin College vezetője volt.

The post 98 évesen kapott tiszteletbeli doktori címet egy angol nő first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed