A felnőttkori tanulás jelentősen csökkenti a demencia kockázatait

Bizonyára mindenki hallotta már azt a kifejezést, hogy lifelong learning. Ez nem mást jelent, mint az élethosszig tartó tanulást. Egy kutatás azt állapította meg, hogy a felnőttkori, időskori tanulás hatására mintegy 20%-kal csökkenhet a demencia kialakulásának a kockázata.

Az élethosszig tartó tanulásnak rengeteg előnye van. Akármit is tanulunk, akármilyen iskolát is végzünk, az új készségek elsajátítása jelentősen fejleszti és növeli az önbizalmat.

A tanulás az agyat egészségesen és éberen tartja. A kutatások szerint a mentális aktivitás megakadályozhatja az életkorral összefüggő kognitív és memóriahanyatlást. Az egész életen át tartó tanulás növeli a céltudatosságot, és kompetenciaérzetet ad.

Az életfogytig tartó tanulás segíthet a problémamegoldó és a kritikus gondolkodási készségek fejlesztésében, mégpedig az új fogalmak és módszerek elsajátításával. Ennek segítségével bővíthetjük a kapcsolati hálónkat is. Segíthet az új lehetőségek felfedezésében is.

Ahogy öregszünk, úgy mentális hanyatlást is tapasztalhatunk, ami befolyásolhatja a memóriánkat. A kutatások azt mutatják, hogy az egész életen át tartó tanulás csökkenti a demencia kockázatát.

A life long learningben való részvétel lehetőséget biztosít az új kapcsolatok kialakítására és a kapcsolatok ápolására. Ez fejleszti a szociális készségeket, és javítja a társadalmi interakciókat is.

Egyes szakértők szerint a célok kitűzése és elérése, valamint az új készségek elsajátítása pozitív sikerélményhez vezethet. Azok, akik folyamatosan tanulnak, sokkal jobban érzik magukat, sokkal jobban meg tudnak birkózni az élet adta stresszhelyzetekkel, és sokkal pozitívabban, bizakodóbban állnak a jövőhöz is.

A kutatók úgy vélik, hogy a felnőttoktatásban részt vevő idősebb személyek esetében mintegy 20%-kal csökkenhet a demencia, például az Alzheimer-kór kialakulásának a kockázata.

Hogyan előzhetjük meg a kognitív hanyatlást idősebb korban? Sokféle módon, például fejtörőkkel, kártyajátékokkal, keresztrejtvényfejtéssel, sok-sok olvasással. Ezek segíthetnek csökkenteni a kognitív hanyatlást, amely Alzheimer-kór kialakulásához is vezethet.

A kutatók úgy vélik, hogy az agy aktív állapotban tartása pozitív hatással lehet a testben és az agyban végbemenő folyamatokra. Az intellektuális tevékenységek ugyanis pozitívan hatnak az idegrendszerre, ami megakadályozhatja a demencia kialakulását, vagy jelentősen csökkentheti annak kockázatait.

Egy vizsgálatban az alanyok 4 évig vettek részt. A résztvevők 40 és 70 év közöttiek voltak, akikkel rendszeresen pszichológiai és kognitív teszteket végeztek. Ebben az időszakban a vizsgálati alanyok mindössze egy százalékánál tapasztaltak kognitív hanyatlást, azaz demenciát.

Egyes tanulmányok szerint a kognitív aktivitás jótékony hatással van az agyra, és ellenállóbbá teszi az agyat az öregedéssel vagy az agyi elváltozásokkal szemben.

A kutatási eredmények azt mutatják, hogy nemcsak az élethosszig tartó tanulással, hanem sok minden mással is megelőzhető a kognitív hanyatlás, például kulcsfontosságú életmódbeli változtatásokkal, a dohányzás mellőzésével és a szív egészségének megőrzésével.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed