Az űrből örökítették meg, amint egy üstökös elszáguld bolygónk mellett – számolt be róla a Live Science. A lenyűgöző fotót Don Pettit, a NASA asztronautája készítette, aki jelenleg is a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodik.
Az űrhajós az X-en tette közzé fényképét a C/2024 G3 (ATLAS) jelű égitestről, ahol azt írta, bámulatos élmény Föld körüli pályáról látni egy üstököst.
It is totally amazing to see a comet from orbit. Atlas C2024-G3 is paying us a visit. pic.twitter.com/6Npqa2Wksf
— Don Pettit (@astro_Pettit) January 11, 2025
A C/2024 G3 (ATLAS)-üstököst 2024 áprilisában fedezte fel T. Linder a chilei ATLAS-projekt 0,5 méteres távcsövével. Azóta kiderült, hogy rendkívül elnyúlt, retrográd pályán érkezik a Naprendszer külső tartományaiból.
A Napot 2025. január 13-án mindössze 13,5 millió kilométerre közelítette meg, ezért a napsúroló üstökösök közé sorolhatjuk. Napközelsége alatt az objektum olyan fényesen látszott az éjszakai égen, mint a Vénusz, ennek köszönhetően a világ bizonyos pontjairól szabad szemmel is látni lehetett.
A kométa most éppen „otthona”, az Oort-felhő felé tart, amely egy milliárdnyi üstökösmagot magában foglaló terület a Naprendszer külső tartományban. A számítások szerint a Földet legközelebb 160 ezer év múlva közelítheti meg, amint 160 ezer évvel ezelőtt volt az utolsó alkalom is, amikor ember láthatta ezt az égitestet.
Az üstökös fényessége már halványulóban van, ezért csak megfelelő távcsővel lehet látni a Földről.
A lenyűgöző fényképet készítő, 69 éves Don Pettit a NASA legidősebb aktív űrhajósának számít. A veterán asztronauta négyszer is megjárta a világűrt, legutóbb szeptember 11-én utazott a Nemzetközi Űrállomásra, ahol jelenleg is tartózkodik.
Pettit arról ismert, hogy rendszeresen oszt meg fotókat és videókat, amelyeket az ISS ablakából rögzít. Korábban lapunk is készített válogatást a munkáiból.
The post A Föld mellett elszáguldó üstökösről készült fénykép first appeared on 24.hu.