A jövő már itt van: MI a protézisműtétekben

A Budapesti Mozgásszervi Magánklinika (BMM) új fejezetet nyit a hazai ortopédsebészetben. A CORI robotrendszer nem csupán egy újabb technológiai fejlesztés, hanem paradigmaváltás az ortopédiai protézisműtétek terén. A rendszer egyedülálló módon ötvözi a mesterséges intelligenciát, a valós idejű 3D-s képalkotást és a tized milliméteres pontosságú kivitelezést, ami korábban elképzelhetetlen előnyöket biztosít a páciensek számára.

„A térdízület az emberi test egyik legbonyolultabb szerkezete, ahol a műtéti beavatkozás során a legapróbb eltérés is jelentős problémákat okozhat” – magyarázza Dr. Bejek Zoltán PhD, egyetemi docens, aki két évtizedes tapasztalatával a robotsebészet egyik úttörője Magyarországon. „A hagyományos műtéteknél, még a legnagyobb gyakorlattal rendelkező sebészek esetében is, a páciensek mintegy 20%-ánál előfordulhatnak utólagos panaszok. A CORI robottal ezt gyakorlatilag nullára tudjuk csökkenteni.”

A rendszer különlegessége a műtét alatti tervezés kivételes precizitásában rejlik. A műtét során a robot valós időben készít háromdimenziós rekonstrukciót a páciens anatómiájáról, lehetővé téve a protézis tökéletes pozicionálását.

Minden beteg anatómiája egyedi. A CORI rendszer ezt figyelembe véve teszi lehetővé a személyre szabott műtéti tervezést.”

Dr. Bejek Zoltán

Dr. Bejek Zoltán és Moravcsik Bence Balázs

A technológia egyik legfontosabb újítása a speciális marópisztoly, amely tized milliméteres pontossággal dolgozik. Dr. Bejek szerint ez a rendszer olyan pontosságot nyújt, amit szabad kézzel lehetetlen elérni. A pisztoly automatikusan leáll, ha akár minimálisan is eltérne a megtervezett útvonaltól.

A páciensek számára a robotasszisztált műtétek számos kézzelfogható előnnyel járnak. A precízebb beültetésnek köszönhetően a protézisek élettartama jelentősen megnő – míg a hagyományos módszerrel beültetett protézisek átlagosan 15 évig szolgálnak megbízhatóan, a CORI robottal és a BMM-nél használt speciális oxinium anyagú protézissel ez akár 30 évre is növekedhet. „Ez különösen fontos, hiszen egy esetleges protéziscsere műtét jóval nagyobb megterhelést jelent a szervezet számára, főleg idősebb korban” – mutat rá Dr. Bejek.

A CORI által valós időben végzett shapematching és 3D rekonstrukció valamint a tűpontos marópisztoly egyedülálló a robotikus rendszerek között. Mindennek köszönhetően a műtét utáni fájdalom is jelentősen csökken, és a rehabilitáció is gyorsabbá válik a többi eljáráshoz képest. A gyorsabb felépülést az is segíti, hogy a robotasszisztált műtéteknél kisebb a szöveti trauma, kevesebb a vérzés, és nincs szükség felesleges csontfuratok készítésére sem.

A CORI rendszer további egyedülálló tulajdonsága, hogy világszerte több mint 1500 hasonló robottal áll kapcsolatban egy központi adatbázison keresztül. „Ez egy folyamatosan tanuló rendszer. Minden elvégzett műtét tapasztalatai beépülnek az adatbázisba, amit a mesterséges intelligencia feldolgoz és elemez. Ennek köszönhetően a technológia napról napra fejlődik” – hangsúlyozza Dr. Moravcsik Bence Balázs, a BMM orvosigazgatója.

A legújabb fejlemény, hogy a rendszer már csípőprotézis műtétekre is alkalmazható. Itt a robot különleges képessége, hogy előre tudja jelezni a protézis esetleges kificamodásának kockázatát különböző mozgások esetén, és ennek megfelelően segít optimalizálni a beültetés pozícióját. “Ez hatalmas előrelépés, hiszen a kificamodás az egyik leggyakoribb komplikáció a csípőprotézis műtétek után”.

Az eredmények magukért beszélnek: míg a hagyományos módszerrel végzett protézisműtétek után a páciensek 20%-ánál jelentkeznek valamilyen panaszok, a CORI robottal végzett beavatkozásoknál ez gyakorlatilag nem fordul elő.

BMM szakmai kiválóságát az is jelzi, hogy a CORI robot fejlesztője, a Smith & Nephew a klinikát választotta közép-kelet-európai képzési központjának. „Ez egy olyan elismerés, ami a pácienseink számára is garanciát jelent” – magyarázza Dr. Moravcsik Bence Balázs. „Amikor a technológiát fejlesztő cég minket választ a régió orvosainak képzésére, az visszaigazolja, hogy a legmagasabb színvonalon végezzük a munkánkat.”

Amikor a technológiát fejlesztő cég minket választ a régió orvosainak képzésére, az visszaigazolja, hogy a legmagasabb színvonalon végezzük a munkánkat.”

Dr. Moravcsik Bence Balázs

A BMM ezzel a fejlesztéssel nem csupán a magyar ortopédsebészet új fejezetét nyitotta meg, hanem nemzetközi szinten is meghatározó szereplővé vált. Ez pedig további garanciát jelent a páciensek számára, hogy a legmodernebb és legbiztonságosabb ellátásban részesülhetnek.

The post A jövő már itt van: MI a protézisműtétekben appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed